لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

آمریکا و روسیه مذاکرات هسته‌ای را در اتریش آغاز می‌کنند


مارشال بیلینگزلی، نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در امور کنترل تسلیحات، هیات آمریکایی مذاکره‌کننده را را هدایت می‌کند
مارشال بیلینگزلی، نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در امور کنترل تسلیحات، هیات آمریکایی مذاکره‌کننده را را هدایت می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ هیات‌هایی از ایالات متحده و روسیه، پس از بیش از یک سال وقفه، روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این هفته در وین برای گفتگو درباره زرادخانه جنگ‌افزار هسته‌ای خود ملاقات می‌کنند.

هیات‌های مذاکره‌کننده هنگام ورود به محل گفتگوها در ۸ صبح به وقت محلی با خبرنگاران حرفی نزدند.

پرزیدنت ترامپ چند معاهده با روسیه از جمله پیمان‌های پروازهای در ارتفاع بالا بر فراز حریم هوایی یکدیگر و سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد را ترک کرده است.

مارشال بیلینگزلی، نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در امور کنترل تسلیحات، هیات آمریکایی مذاکره‌کننده را در گفتگو با هیات روسی به سرپرستی سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، هدایت می‌کند.

پرزیدنت ترامپ گفته است چین هم باید در مذاکرات «استارت نو» حضور داشته باشد. استدلال رئیس جمهوری آمریکا این است که پکن تاکنون در توسعه جنگ‌افزارهای خود هر کار خواسته انجام داده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: «ایالات متحده دعوتنامه‌ای را بدون ضرب الاجل برای جمهوری خلق چین فرستاده تا به این گفتگوها بپیوندد و نیاز به مذاکرات توام با حسن نیت برای هر سه کشور بر سر کنترل تسلیحات را روشن کرده است.»

دولت چین اوایل ماه جاری میلادی دعوت آمریکا را نپذیرفت.

بیلینگزلی در توییتی گفت: «چین باید این دعوت را مد نظر قرار دهد. دستیابی به جایگاه یک قدرت بزرگ مستلزم عمل به مسئولیت های یک قدرت بزرگ است. دیوار بزرگ پنهانکاری در برنامه جنگ افزار هسته ای چین بس است. کرسی خالی در وین برای چین آماده است.»

بر مبنای معاهده «استارت نو» میان ایالات متحده و روسیه، مصوب سال ۲۰۱۰، تعداد کلاهک‌های هسته‌ای مستقر دو طرف به ۱۵۵۰ کلاهک محدود می‌شود. این توافق در فوریه ۲۰۲۱ منقضی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG