لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

جو بایدن از درخواست ولادیمیر پوتین برای کاهش تولید دی اکسید کربن قدردانی کرد


جو بایدن -۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
جو بایدن -۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

پرزیدنت بایدن طی سخنانی در دومین روز میزبانی اجلاس مجازی جهانی آب و هوا در کاخ سفید با مثبت ارزیابی کردن وعده های رهبران کشورها برای مقابله با تغییرات اقلیمی، از همراهی همتای روس خود به رغم اختلاف دیدگاه‌های دو کشور تقدیر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در روز دوم و پایانی اجلاسی که به ابتکار او با شرکت بیش از چهل تن از رهبران کشورهای جهان برگزار شد، گفت که آن چه سران دولت ها در این اجلاس وعده دادند عملا مقدمه راهکارهایی است که برای اجلاس اقلیمی سازمان ملل که در اواخر سال جاری در بریتانیا برگزار می شود، به کار گرفته خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «به نظر من ما تا کنون به پیشرفت های بسیاری دست یافته ایم. من از تمامی رهبرانی که تعهداتی مبنی بر مقابله با بحران وجودی تغییرات اقلیمی دادند، قدردانی می‌کنم. این آغاز راهی است که ما را به اجلاس تغییرات اقلیمی در گلاسکو در ماه نوامبر می برد. ما این تعهدات را در آن اجلاس به واقعیت تبدیل می کنیم و کشورهایمان را در مسیر آینده ای امن، موفق و پایدار قرار می دهیم.»

پرزیدنت بایدن از تنی چند از رهبران جهان، از جمله رئیس جمهوری روسیه که در روز اول کنفرانس سخنرانی کرد، بابت تعهدشان به مقابله با تغییرات اقلیمی تقدیر کرد.

پرزیدنت بایدن گفت: «من بابت درخواستی که رئیس جمهوری پوتین از دیگر رهبران جهان در زمینه همکاری در کاهش تولید دی اکسید کربن کرد، دلگرم شدم. ایالات متحده مشتاقانه پیگیر همکاری با روسیه و دیگر کشورها در این زمینه است. این وعده بزرگی است.»

دولت پرزیدنت بایدن طی سه ماهی که از شروع به کارش می گذرد، پیمان کاهش تسلیحات اتمی موسوم به «نیو استارت» با مسکو را تایید کرده است.

در ماه جاری در تماس تلفنی پرزیدنت بایدن با آقای پوتین، رهبر جهان آزاد پیشنهاد دیدار دو جانبه در کشور سوم را به رئیس جمهوری روسیه داد. روسیه هنوز جواب رسمی به این دعوت نداده است، اما برخی منابع آگاه از رایزنی های جاری برای تحقق چنین دیداری خبر می دهند.

روسیه، به رغم اعمال تحریم ها از سوی واشنگتن بابت اشغال شبه جزیره کریمه، در کنار کشورهای عضو برجام در حال رایزنی برای احیای برجام و بازگشت دوباره آمریکا به این توافق در برابر پایبندی کامل تهران به مفاد آن است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG