لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۹

مایک پمپئو: هرگونه نقض تحریم‌های ایران با «پیامدهای جدی» رو‌به‌رو خواهد شد


مایک پمپئو، وزیرخارجه ایالات متحده
مایک پمپئو، وزیرخارجه ایالات متحده

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نسبت به هرگونه نقض تحریم‌های وضع شده علیه ایران هشدار داد و تأکید کرد که مرتکبان آن «چه چینی باشند و چه روس» با پیامدهای جدی رو‌به‌رو خواهند شد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه یکم مهر به «واشینگتن اگزمینر» گفت: «دستیابی ایران به تانک‌های چینی، سامانه‌های پدافند هوایی چینی، یا سامانه‌های پدافند موشکی، اول از همه مردم ایران را تهدید می‌کند.»

مایک پمپئو افزود: «در وهله دوم،‌ این امر تهدیدی برای مردم خاورمیانه و بعد از آن، تهدیدی برای مردمی که در اروپا زندگی می‌کنند، به شمار می‌رود. تهدید واقعی این سیستم‌های موشکی و پدافند هوایی متوجه امنیت ملی اروپا است.»

آقثای پمپئو با اشاره به ضرورت اجرای کامل تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی، به عزم آمریکا برای مقابله با هرگونه نقض آن تحریم‌ها «فارغ از آن که توسط چینی‌ها یا روس‌ها اتفاق افتاده باشد، و در زمینه فروش اسلحه یا اقتصادی بوده باشد» تأکید کرد. وی گفت: «این قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل موضوعی بسیار جدی است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، یک روز پیشتر در بیانیه جدیدی،‌ از صدور یک فرمان اجرایی و اعمال محدودیت‌های تازه بر تلاش‌های هسته‌ای، موشکی بالستیک، و تسلیحات متعارف ایران خبر داد.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، و سایر مقامات ارشد دولت آمریکا در یک کنفرانس خبری درباره بازگشت تحريم‌هاى سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی گفتند که آمریکا هرگز اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG