لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

مایک پمپئو: ما به منظور کمک به ایجاد یک عراق مستقل، آزاد، و توانا در آن کشور حضور داریم


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از اقدامات دولت عراق برای حفاظت بیشتر از سفارت آمریکا در بغداد در برابر شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، ابراز خرسندی کرد و هدف از حضور آمریکا در آن کشور را کمک به برآورده شدن خواست مردم عراق و ایجاد یک عراق مستقل و توانا، دانست.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه در جریان کنفرانسی خبری گفت: «ما از این بابت که عراقی‌ها برای افزایش امنیت تیم‌ ما در آن‌جا اقدامات بیشتری انجام می‌دهند، خوشحالیم.»

مایک پمپئو افزود: «شماری از شبه‌نظامیان خودسر هستند که حالا وعده داده‌اند حاکمیت ملی مردم عراق را نقض نکنند و دیپلمات‌های آمریکایی را، که برای کمک به مردم عراق آنجا هستند، هدف قرار ندهند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت عراق گفت: «ماموریت ما واضح است. ما آن‌جا هستیم که بکوشیم و به ایجاد یک عراق دارای حاکمیت، مستقل، آزاد، و توانا - با اقتصادی توانا و مجموعه منابعی توانا - کمک کنیم. این همان چیزی است که مردم عراق می‌خواهند.»

مایک پمپئو تاکید کرد: «من فکر می‌کنم مردم عراق به فعالیت‌های شریرانه‌‌ای که ایرانی‌ها در آن دست دارند، از جمله [فعالیت‌های انجام شده] از طریق گروه‌های نیابتی - که حالا اعلام آتش‌بس کرده‌اند - پی برده‌اند. به نظر من مردم عراق فهمیده‌اند چه کسی نیروی خوبی در منطقه است و ما هر‌ آن‌چه در توان داریم برای ادامه حمایت از حاکمیت و اقتدار عراق انجام می‌دهیم.»

پیشتر و همزمان با افزایش حملات موشکی در بغداد، رسانه های خبری به نقل از مقام های آمریکایی و عراقی گفتند که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به رهبران عراق هشدار داد که اگر برای توقف حملات به مراکز نظامی و دیپلماتیک آمریکا کاری نکنند، سفارت آمریکا تعطیل خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرده بود که اقدامات شبه‌نظامیان قانون‌شکن مورد حمایت ایران، همچنان بزرگترین مانع برقراری ثبات در عراق است.

XS
SM
MD
LG