لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

وزیر خارجه آمریکا با نخست‌وزیر یونان دیدار کرد؛ حمایت مایک پمپئو از گفت‌و‌گوهای یونان و ترکیه به منظور حل اختلافات میان دو کشور


US Secretary of State Mike Pompeo delivers a speech during his visit at the Naval Support Activity base at Souda, on the Greek island of Crete, Tuesday, Sept. 29, 2020. Pompeo visited a U.S. naval base at Souda Bay on the southern Greek island of…
US Secretary of State Mike Pompeo delivers a speech during his visit at the Naval Support Activity base at Souda, on the Greek island of Crete, Tuesday, Sept. 29, 2020. Pompeo visited a U.S. naval base at Souda Bay on the southern Greek island of…

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه شنبه هشتم مهرماه در دومین روز سفر خود به یونان، در جزیره کرت با نخست‌وزیر یونان دیدار کرد.

آقای پمپئو روز سه شنبه با انتشار یک توئیت نوشت: «از دیدار امروزم با میتسوتاکیس، نخست وزیر [یونان]، در کرت بسیار خرسندم. ما در مورد همکاری‌های منطقه‌ای سیاسی، اقتصادی، و انرژی گفتگوی سازنده‌ای داشتیم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نوشت: «ایالات متحده بازگشت به گفتگو و ‌حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات در مدیترانه شرقی را تشویق می‌کند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه همچنین از پایگاه دریایی ایالات متحده در خلیج سودا، واقع در جزیره کرت یونان، بازدید کرد.

آقای پمپئو در این بازدید روابط آمریکا و یونان را بهتر از هر زمان دیگر دانست و گفت که این روابط همچنان نیرومندتر می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «امروز من در کرت هستم تا یکی از نیرومندترین روابط نظامی آمریکا در سراسر اروپا را به نمایش بگذارم. ما آمریکایی‌ها یونان را یک ستون واقعی برای ثبات و شکوفایی در شرق مدیترانه می‌‌دانیم و از بابت حمایت از رهبری آن [کشور] بسیار مفتخریم.»

آقای پمپئو همچنین با انتشار یک توئیت در این باره، ضمن ابراز خرسندی از بازدید خود از پایگاه دریایی آمریکا در خلیج سودا، نوشت: «به لطف توافق‌نامه همکاری دفاعی متقابل که من و نیکوس دندیاس سال گذشته امضا کردیم، روابط نظامی متقابل ما به میزان چشمگیری افزایش یافته است. اتحاد نیرومند ناتو همچنان به امنیت منطقه‌ای کمک می‌کند.»

آقای پمپئو در شهر سالونیک با نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان، دیدار و گفت‌وگو کرد. موضوعاتی از جمله تشدید تنش اخیر بین یونان و تركیه در شرق مدیترانه از جمله محورهای گفت‌وگو آقای پمپئو با همتای یونانی خود بوده است.

وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت که واشنگتن از نفوذ دیپلماتیک و نظامی خود در منطقه استفاده خواهد کرد، تا اختلافات ناپایدار در مرزهای دریایی و حقوق مربوط به اکتشاف انرژی بین دو همسایه [ترکیه و یونان] و متحدان ناتو را کاهش دهد.

بنابر این گزارش، دو کشور در بیانیه ای مشترک بر تعهد خود و «تقویت همکاری‌های نزدیک» به عنوان متحدان ناتو تاکید کردند.

در سال جاری میلادی، روابط یونان و ترکیه به شدت پرتنش شد به طوری که این تنش‌ها نگرانی هایی در رابطه با وقوع یک درگیری آشکار بین دو کشور را ایجاد کرده است.

ترکیه یک کشتی تحقیقاتی را همراه با کشتی‌های جنگی خود برای جستجوی منابع انرژی در منطقه‌ای که یونان مدعی حاکمیت بر آن است، اعزام کرد. پس از آن بود که آتن نیز کشتی‌های جنگی خود را به منطقه فرستاد.

اعضای اتحادیه اروپا قرار است اواخر این هفته موضوع اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه به دلیل اقدامات آن کشور را مورد بحث قرار دهد.

آسوشیتدپرس نوشت که با این حال، در روزهای اخیر تا حدودی تنش بین دو کشور کاهش یافته و دو کشور گفت‌و‌گوهای مقدماتی را آغاز کرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ضمن استقبال از تصمیم هر دو طرف برای شروع مجدد گفتگوها، بر ضرورت حل اختلافات میان دو کشور تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG