لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

پمپئو بعد از خودداری از اذعان به پیروزی بایدن راهی سفر خارجی شد


مایک پمپئو
مایک پمپئو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - چند روز پس از آن که جو بایدن دموکرات به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا عازم فرانسه، ترکیه، گرجستان، اسراییل، امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی شد.

این سفر چند روز پس آن انجام می‌شود که او در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی در مورد اقدامات وزارت خارجه برای تسهیل روند انتقال قدرت به دولت بایدن گفت، روند انتقال به «دولت دوم ترامپ» روان خواهد بود.

او اضافه کرد: «ما آماده هستیم. جهان آنچه اینجا می‌گذرد را نظاره می‌کند. ما همه آرا را خواهیم شمرد. وقتی روند تمام شد، منتخب رأی دهندگان مشخص می‌شود. روندی وجود دارد که به روشنی در قانون اساسی آمده است.»

حو بایدن نگرانی در مورد خودداری ترامپ از پذیرش شکست را رد کرد و گفته که با سران برخی کشورهای متحد آمریکا مانند فرانسه، آلمان، بریتانیا، استرالیا و کره جنوبی که برای تبریک به او تماس گرفته‌اند گفت‌وگو کرده است.

کارشناسان می‌گویند برخی ها در جامعه دیپلماتیک از خودداری پمپئو به پذیرش نتایج انتخابات و آغاز روند انتقالی متعجب و حیرت‌زده شده‌اند و پیش بینی کرده‌اند که این دور جدید سفرهای خارجی او برایش پیروزی به ارمغان نخواهد آورد.

XS
SM
MD
LG