لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

مایک پمپئو: پشت بسیاری از پیام‌های یهودستیزانه در فضای مجازی دولت‌های خارجی مانند ایران هستند


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده

وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید که بسیاری از پیام‌های ضدیهودی در فضای مجازی توسط ماموران دولت‌های خارجی مانند رژیم حاکم بر ایران پخش می‌شود.

روز چهارشنبه ۳۰ مهر، کنفرانس بین المللی مقابله با یهودستیزی آنلاین به میزبانی آمریکا آغاز شد. مایک پمپئو در این کنفرانس که به دلیل همه‌گیری کرونا به صورت مجازی برگزار شد، گفت که اینترنت جبهه جدیدی در عرصه یهودستیزی است، و به همین دلیل این کنفرانس به درستی «تنفر کهن، رسانه نوین» نامگذاری شده است.

وی افزود: «کسانی که از یهودیان بد می‌گویند، آنها که از جنبش کینه‌توزانه بی‌‌دی‌اس حمایت می کنند، آنها که هولوکاست را رد می‌کنند، و افرادی که خواهان نابودی اسرائیل هستند، و آنها که می‌کوشند یهودستیزی خود را زیر برچسب صهیونست‌ستیزی پنهان کنند، به آسانی قابل شناسایی هستند. این‌ها دشمنان آشنا هستند. اما این روزها افراد متعصب می‌توانند به صورت ناشناس در فضای آنلاین اظهارات یهودستیزانه منتشر کنند.»

آقای پمپئو با بیان این که در هشت ماه نخست ۲۰۲۰ سامانه نظارت بر یهودستیزی در اسرائیل ۱.۷ میلیون پیام ضدیهودی را از سوی بیش از ۴۴۵ هزار کاربر در تویتر و یوتیوب ثبت کرده است گفت: «باعث نگرانی است که ۳۷ هزار تا از آن پیام‌ها به کووید۱۹ اشاره کرده‌اند، که بسیاری از آنها توسط ماموران دولت‌های خارجی مانند جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شوند.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد که آنها در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات حزب کمونیست چین به عنوان عامل واقعی شیوع کووید۱۹، بی‌هیچ دلیلی یهودیان را از این بابت سرزنش می‌کنند.

وی گفت: «همه ما، به ویژه آمریکایی‌ها، باید با یهودستیزی در هر جایی که می توانیم مبارزه کنیم. این هسته ارزش‌های آمریکایی را تشکیل می‌دهد، و نه تنها محافظت از آزادی مذهبی، بلکه احترام به شأن و کرامت همه انسان‌ها است.»

مایک پمپئو گفت: «وزارت خارجه در حال تشکیل ائتلاف‌های جدید با غول‌های شبکه‌های اجتماعی، گروه‌های مذهبی، فعالان، سازمان‌های غیردولتی، و همچنین دیگر دولت‌ها، در عرصه مبارزه با یهودستیزی است.»

XS
SM
MD
LG