لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

در آستانه صد روز ریاست جمهوری جو بایدن؛ نظر مثبت آمریکائیان نسبت به عملکرد او


پنجشنبه صدمین روز ریاست جمهوری جو بایدن است
پنجشنبه صدمین روز ریاست جمهوری جو بایدن است

اکثریت آمریکائیان از عملکرد کلی جو بایدن در یکصد روز اول کار به عنوان رئیس جمهوری کشور راضی هستند. این نتیجه دو نظرسنجی است که یکی به طور مشترک توسط روزنامه واشنگتن پست و شبکه تلویزیونی اِی بی سی و دیگری توسط شبکه تلویزیونی ان بی سی انجام شده‌اند.

بنا به نظرسنجی واشنگتن پست-ای بی سی، ۵۲ درصد افراد شرکت کننده عملکرد پرزیدنت بایدن را تأئید می‌کنند و ۴۲ درصد از او راضی نیستند. این نسبت در نظرسنجی ان بی سی، ۵۳ درصد مثبت به ۳۹ درصد منفی است. بیشترین رضایت در زمینه مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹ و بیشترین نارضایتی از مسئله مهاجرین در مرز با مکزیک بوده است.

با توجه به اینکه بیش از ۲۲۶ میلیون شهروند تاکنون واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده و ۹۳ میلیون کاملاً واکسینه شده اند، ۶۴ درصد پاسخ دهندگان به نظرسنجی واشنگتن پست-ای بی سی از این امر راضی هستند و این شامل ۳.۱ درصد از جمهوریخواهان می‌شود. در نظر سنجی دیگر ۶۹ درصد رضایت دارند.

در مورد اقتصاد کشور نتیجه هر دو نظرسنجی ۵۲ درصد مثبت بوده اند. در این بین ۴۹ درصد از مسئله برخود با مسئله نژادی راضی هستند. کمترین رضایت با ۳۵ درصد از برخورد او با چین، ۳۴ درصد از برخورد او با کنترل اسلحه نزد شهروندان، و ۳۳ درصد در خصوص مهاجرین بوده است. در نظر سنجی ای بی سی، ۹۰ درصد دموکراتها و ۱۳ درصد جمهوریخواهان از رئیس جمهوری راضی هستند و در دیگری ۹۰ درصد دموکراتها، ۶۱ درصد افراد مستقل، و ۹ درصد جمهوریخواهان از آقای بایدن راضی هستند.

نظر شهروندان از جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری در یکصد روز اول، نقطه مقابل دونالد ترامپ در همین ایام در سال ۲۰۱۷ است که عدد برای ترامپ ۵۲ درصد و ۴۲ درصد نارضایتی بود.

نتیجه هر دو نظرسنجی، منعکس کننده ادامه شکاف سیاسی است که از زمان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بروز کرد.

لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی می‌گوید او در زمره ۴۳ درصد است که از بایدن ناراضی هستند.

او سیاست بایدن در مورد مهاجرین، مذاکره با جمهوری اسلامی ایران، تصمیم خروج از افغانستان، روسیه و چین و اقتصاد کشور را نمی‌پسندد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG