لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

واکنش‌های متفاوت بر سر تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ با وزیر امور داخلی ایالت جورجیا


پرزیدنت ترامپ
پرزیدنت ترامپ

پرزیدنت ترامپ روز شنبه ۱۳ دی ماه در یک تماس تلفنی در مورد نتایج انتخابات در ایالت جورجیا با بِرَد رفِنسپِرگِر، وزیر امور داخلی ایالت جورجیا، گفت‌وگو کرد. اما پس از آن که نوار مکالمه ضبط شده این گفت‌و‌گوی یک ساعته به بیرون درز کرد و در اختیار روزنامه واشنگتن‌پست و آتلانتا جورنال کانستیتوشن قرار گفت، سروصدای سیاسی زیادی بر سر این گفت‌و‌گوها به وجود آمد.

سناتور دیوید پِردو، یکی از دو سناتور جمهوری‌خواه ایالت جورجیا که برای حفظ کرسی خود در انتخاباتی تنگاتنگ تلاش می‌کنند، روز یکشنبه به فاکس نیوز گفت: «من هنوز از این بابت که یکی از اعضای حزب جمهوری‌خواه، مکالمه با رئیس جمهوری وقت را ضبط می‌کند و بعد آن را درز می‌دهد، شگفت‌زده‌ام. این کار از دید من اقدامی مشمئزکننده است. ولی آن‌چه پرزیدنت در این مکالمه گفته، همان چیزی است که در ماه‌های اخیر هم گفته است و آن این است که ما شاهد برخی بی‌نظمی‌ها در انتخابات ماه نوامبر بوده‌ایم و او پاسخی برای آن می‌خواهد.»

حزب دموکرات ایالت جورجیا در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، مکالمه صوتی ضبط شده تماس پرزیدنت ترامپ با رفنسپرگر را «نگران‌کننده» خواند. برکستِن برویینگتِن، سخنگوی حزب دموکرات جورجیا، تاکید کرد که «پردو باید از ترامپ بخواهد که اقداماتش برای تضعیف انتخابات و دمیدن بر آتش ادعاهای بی‌پایه را متوقف کند.»

پرزیدنت ترامپ در جریان این تماس با رفنسپرگر با اشاره به گزارش‌هایی در مورد ادعاهای موارد خلاف قاعده در مورد رای‌دهندگان، تاکید کرد که او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا پیروز شده است. وی تصریح کرد: «امکان ندارد من در جورجیا شکست خورده باشم. به هیچ وجه امکان ندارد. ما با صدها هزار رای [بیشتر] پیروز شدیم.»

بنا بر نسخه صوتی این مکالمه، برد رفنسپرگر نیز به پرزیدنت ترامپ گفت: «خوب آقای پرزیدنت، چالشی که شما با آن روبرو هستید، این است که اطلاعاتی که در دست دارید، نادرست است.»

نتایج رسمی و تایید شده انتخابات در جورجیا نشان می‌دهد که جو بایدن، رقیب دموکرات ترامپ، در انتخابات سوم نوامبر با اختلاف ۱۱۷۷۹ رای (۱۱ هزار و ۷۷۹ رای) پیروز شده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری، روز چهارشنبه ششم ژانویه (۱۷ دی) در جریان جلسه مشترک کنگره در سمت خود به عنوان رئیس مجلس سنا مسئولیت باز کردن و شمردن آرای الکترال ثبت شده هر ایالت به ترتیب الفبا را بر عهده دارد.

انتظار می‌رود که در پایان آن جلسه، مایک پنس پیروز انتخابات را معرفی کند.

XS
SM
MD
LG