لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

مورگان اورتگاس اجرای حکم ۸۰ ضربه شلاق علیه یک نوکیش مسیحی در ایران را محکوم کرد


State Department Spokesperson Morgan Ortagus attends a press conference at the State Department, Wednesday, June 24, 2020 in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)
State Department Spokesperson Morgan Ortagus attends a press conference at the State Department, Wednesday, June 24, 2020 in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اقدام ایران در اجرای حکم ۸۰ ضربه شلاق علیه یک نوکیش مسیحی ایرانی به بهانه نوشیدن شراب توسط او در مراسم مذهبی «عشای ربانی» را محکوم کرد.

مورگان اورتگاس روز جمعه ۲۵ مهر در توئیتر نوشت: «از شنیدن گزارش‌های مربوط به اقدام ایران در زدن ۸۰ ضربه شلاق به محمدرضا امیدی به دلیل نوشیدن شراب عشای ربانی به شدت ناراحت شده‌ایم. او پیش از این، به دلیل عضویت در یک کلیسای خانگی دو سال زندانی بود. ما این مجازات‌های ناعادلانه را محکوم می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم که به همه ایرانیان اجازه دهد آزادانه به باورهای [دینی] خود عمل کنند.»

به گزارش برخی خبرگزاری‌های حقوق بشری، حکم ۸۰ ضربه شلاق محمدرضا (یوهان) امیدی، نوکیش مسیحی اهل رشت که شهریور ماه ۱۳۹۶، به اتهام «شرب خمر» در جلسات عشای ربانی برای او صادر شده بود، صبح روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه در دفتر دادستانی رشت اجرا شد.

محمدرضا (یوهان) امیدی، نوکیش مسیحی اهل رشت
محمدرضا (یوهان) امیدی، نوکیش مسیحی اهل رشت

این نوکیش مسیحی ۲۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در جریان برگزاری مراسمی در یک منزل شخصی در رشت توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و پس از مدتی به قید وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. او نهایتا مرداد ماه سال ۹۷ برای سپری کردن دوران محکومیت خود در شهرستان رشت بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شد.

این نوکیش مسیحی تیر ماه سال ۱۳۹۶ به همراه یوسف ندرخانی، یاسر مسیب زاده، و صاحب فدایی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «تشکیل کلیسای خانگی» و «ترویج مسیحیت»، به ده سال زندان محکوم شد. این حکم اوایل تیر ماه امسال، با قبول درخواست اعاده دادرسی، به دوسال زندان و دو سال تبعید به شهرستان برازجان در استان بوشهر تغییر کرد.

محمدرضا (یوهان) امیدی اواخر خرداد سال جاری از زندان اوین آزاد شد. او پس از یک ماه برای اجرای حکم دو سال تبعید راهی برازجان شد و در حال حاضر دوران تبعید خود را سپری می‌کند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اواخر خرداد ماه سال جاری از گزارش سالانه آمریکا درباره آزادی مذهبی در جهان که ۳۳ صفحه از آن به وضعیت آزادی مذهب در ایران اختصاص یافته رونمایی کرد؛ گزارشی که در آن عنوان شده است جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ نیز به آزار، بازجویی، و بازداشت بهاییان، مسیحیان غیرارمنی - به ویژه کسانی که به مسیحیت گرویده‌اند (نوکیشان) - مسلمانان سنی‌مذهب، و دیگر اقلیت‌های دینی ادامه داده است.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است که ایالات متحده آمریکا با ایران دارای روابط دیپلماتیک نیست و به همین دلیل فرصتی برای بیان نگرانی‌ها در مورد نقض آزادی‌های مذهبی و محدودیت‌های مربوطه را در دیدارهای دوجانبه نداشته و دولت آمریکا همچنان از جمهوری اسلامی می‌خواهد به آزادی مذهبی احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG