لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۵

آمریکا چند شرکت و یک ایرانی مستقر در امارات را به خاطر پشتیبانی از «ماهان ایر» تحریم کرد


An Airbus A340 airplane of Mahan Air is seen at Si
An Airbus A340 airplane of Mahan Air is seen at Si

وزارت خزانه‌‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ مرداد اعلام کرد که دو شرکت و یک شخص حقیقی را در ارتباط با ارائه پشتیبانی به هواپیمایی ماهان ایر، در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، اوفک، می‌گوید که دو شرکت «پارتیا کارگو» و «دلتا پارتز سوپلای»، که در امارات مستقر هستند، را به خاطر پشتیبانی از شرکت هواپیمایی «ماهان ایر» در فهرست تحریم ها قرار داده است. همچنین امین مهدوی، شهروند ایرانی مستقر در امارات، نیز به خاطر آن که مالک «پارتیا کارگو» است و آن را در کنترل دارد، در فهرست تحریم قرار گرفته است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که این شرکت‌ها خدمات پشتیبانی مهمی برای شرکت ماهان ایر فراهم کرده‌اند.

وزارت خزانه داری آمریکا ماهان ایر را بنا بر اختیارات مبارزه با تروریسم و همچنین اختیارات مبارزه با اشاعه تسلیحات تخریب جمعی، تحریم کرده است. ایالات متحده می‌گوید این شرکت از نیروی قدس سپاه پاسداران پشتیبانی می‌کند.

استیون منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا، می‌گوید: «رژیم ایران از هواپیمایی ماهان به عنوان ابزاری برای گسترش برنامه بی‌ثبات‌کننده خود در سراسر جهان، از جمله به رژیم‌های فاسد سوریه و ونزوئلا، و نیز گروه‌های تروریستی در سراسر خاورمیانه، استفاده می‌کند.»

پیشتر گزارش شده بود که ایران با استفاده از ماهان ایر نیروهای شبه نظامی و تسلیحات را به سوریه منتقل کرده است.

با این تحریم‌ها دارایی‌های تحریم‌شدگان که در ایالات متحده و یا در کنترل افراد آمریکایی باشد، مسدود خواهد شد و باید به دفتر اوفک گزارش شود. در این بیانیه همچنین می‌گوید افرادی که با آنها معامله کنند خود نیز ممکن است در معرض تحریم‌های آمریکا قرار بگیرند.

XS
SM
MD
LG