لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

آمریکا با آزادی منابع مالی مسدود شده ایران در ژاپن و کره جنوبی موافقت کرد


آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

آمریکا اعلام کرد به ایران اجازه می‌دهد تا از منابع مالی مسدود شده این‌ کشور در ژاپن و کره جنوبی برای بازپرداخت بدهی‌های خود استفاده کند، زیرا مذاکرات درباره احیای توافق هسته‌ای که می‌تواند باعث کاهش تحریم‌ها شود، ادامه دارد.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که اجازه داده است تا شرکت‌های ژاپنی و کره جنوبی برای دریافت بهای کالاهای صادراتی که پیش از آغاز تحریم‌های شدید دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹، به ایران ارسال شده است، از منابع مالی مسدود شده ایران استفاده کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، ضمن امضای معافیت گذشته، آن را به مدت ۹۰ روز تمدید کرده است، زیرا «بازپرداخت این معاملات ممکن است فرآیندی طولانی باشد.»

او در ادامه تأکید کرد که این معافیت به معنای انتقال پول به ایران نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که هدف از این‌ معافیت، جلب رضایت شرکت‌های ژاپن و کره جنوبی است ‌و در جهت «حمایت قاطع از متحدانی صورت می‌گیرد که‌ با تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل متحد همراه بودند».

کره جنوبی، و‌ ژاپن‌ به میزان کمتری از صادرکنندگان عمده فناوری به ایران هستند، و از هنگام تصویب تحریم‌های شدیدتر دونالد ترامپ علیه ایران، میلیاردها دلار از دارایی‌های این کشور را مسدود کرده‌اند.

کره جنوبی ماه آوریل گذشته گفت که اختلاف درباره هفت میلیارد دلار مسدود شده ایران را حل کرده است ولی در انتظار پاسخ آمریکا بود.

XS
SM
MD
LG