لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

قانون‌گذاران آمریکایی از «زوم» خواسته‌اند روابط خود با چین را روشن کند


دانشجویی در کلاس آنلاین با استفاده از اپلیکیشن زوم. ۲ آوریل ۲۰۲۰
دانشجویی در کلاس آنلاین با استفاده از اپلیکیشن زوم. ۲ آوریل ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ سه قانونگذار آمریکایی از «شرکت ارتباطاتی زوم ویدیو» خواسته‌اند روش‌های گردآوری داده‌ها و روابطش با دولت چین را روشن کند. این شرکت اخیرا برای تامین‌نظر پکن چند حساب کاربری را تعلیق کرد.

پس از آن که سه کنشگر آمریکایی و هنگ‌کنگی گفتند حساب‌های کاربری‌شان در «زوم» در جریان تلاش برای برگزاری گردهمایی‌های مجازی به مناسبت سالروز سرکوب میدان تین‌آن‌من چین به تعلیق درآمد و جلسات‌شان مختل شد، این شرکت ارتباطاتی مستقر در کالیفرنیا زیر انتقادهای شدیدی قرار گرفت.

«زوم» روز جمعه گفت در جریان این جلسات قرار داشت و دولت چین در ماه مه و اوائل ماه ژوئن خواستار اتخاذ اقدامی در این باره شده بود.

این شرکت ارائه دهنده خدمات ارتباطات مجازی می‌گوید حساب‌های کاربری مذکور از تعلیق درآمده‌اند و این شرکت از این پس اجازه نخواهد داد درخواست‌های چین بر کاربران خارج از آن کشور اثر بگذارد: «ما هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره کاربران یا محتوای جلسات به دولت چین ارائه ندادیم. نرم افزار ما راه ورود پنهانی ندارد تا فردی بتواند بدون اطلاع شرکت‌کنندگان وارد جلسه شود.»

خدمات این شرکت برخلاف دیگر بسترهای رسانه های اجتماعی در غرب در چین ممنوع نیست. فیسبوک و توییتر به دلیل درخواست‌های دولت چین برای سانسور محتوا و نظارت بر آن به کار در آن کشور پایان دادند.

گِرگ والدن و کتی مک موریس راجرز، قانونگذاران متنفذ جمهوریخواه، روز پنج‌شنبه در نامه ای به اریک یوان، مدیرعامل «زوم»، از او خواسته اند نحوه گردآوری داده ها را در آن شرکت روشن کند و توضیح دهد آیا اطلاعاتی با پکن به اشتراک گذاشته و یا ارتباطات کاربران رمزگذاری شده است یا نه.

سناتور جمهوریخواه جاش هالی هم در نامه ای دیگر از یوان خواسته است بین ایالات متحده و چین یکی را انتخاب کند.

«سیتیزن لب»، دیده بان اینترنت، مستقر در کانادا، در ماه آوریل گفته بود شواهدی یافته است که بعضی تماس ها در ایالات متحده و کلیدهای رمزگذاری آن‌ها از طریق چین عبور می‌کرده است. «زوم» گفت به اشتباه به مراکز داده های چین اجازه داده بود آن تماس ها را بپذیرند.

«زوم» می‌گوید کارمندان بسیاری در بخش تحقیق و توسعه در چین دارد. اریک یوان، بنیانگذار «زوم»، تحصیل کرده چین است و در نیمه دهه نود میلادی به ایالات متحده مهاجرت کرد. او اکنون شهروند آمریکا است.

XS
SM
MD
LG