لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

جو بایدن، ویلیام برنز را به عنوان گزینه خود برای ریاست سازمان سیا معرفی کرد


ویلیام برنز
ویلیام برنز

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، ویلیام برنز، دیپلمات کارکشته، را برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای (سیا)، انتخاب کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۲۲ دی ماه در گزارشی اعلام کرد ویلیام برنز، سفیر سابق آمریکا در سوریه و اردن، سابقه‌ای ۳۳ ساله در حوزه وزارت خارجه دارد.

جو بایدن در بیانیه معرفی ویلیام برنز گفت: «بیل برنز، یک دیپلمات نمونه با چند دهه تجربه در صحنه جهانی در زمینه حفظ امنیت و سلامت مردم‌ و کشور ما است.»

آسوشیتدپرس می‌گوید ویلیام برنز یکی از گزینه‌های جدی بایدن برای احراز سمت وزارت خارجه آمریکا بود. ولی جو بایدن نهایتاً آنتونی بلینکن را برای این سمت برگزید.

ویلیام برنز ۶۴ ساله، سال ۲۰۱۴ از وزارت خارجه آمریکا بازنشسته شد و ریاست موسسه غیرانتفاعی «موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی» را بر عهده گرفت.

ویلیام برنز که تحصیلکرده دانشگاه «لا سال» در فیلادلفیا و تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آکسفورد است، در سال ۱۹۸۲ به وزارت خارجه آمریکا پیوست. در سال ۲۰۰۵ سفیر آمریکا در روسیه بود و همچنین مشاور ارشد وزیران خارجه پیشین ایالات متحده از جمله وارن کریستوفر و مادلین آلبرایت بوده است.

XS
SM
MD
LG