لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

واکنش سخنگوی کاخ سفید: نخستین تماس پرزیدنت بایدن در خاورمیانه با نخست وزیر اسرائیل خواهد بود


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید - کنفرانس خبری روز سه شنبه ۲۸ بهمن
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید - کنفرانس خبری روز سه شنبه ۲۸ بهمن

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید تماس با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نخستین تماسی است که پرزیدنت بایدن با یکی از رهبران منطقه خاورمیانه خواهد گرفت.

همزمان با گزارش‌های رسانه‌های اسرائیل درباره تماس نگرفتن رئیس جمهوری آمریکا با نخست وزیر اسرائیل، جن ساکی روز سه شنبه ۲۸ بهمن در جلسه روزانه خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره زمان احتمالی تماس بین رهبران دو کشور گفت: «درباره اسرائیل، من می‌دانم در این باره که پرزیدنت بایدن چه زمانی با نخست وزیر نتانیاهو تماس خواهد گرفت، سوالاتی مطرح است. بگذارید این مطلب را برای شما مشخص کنم که اولین تماس او با یک رهبر در آن منطقه، با نخست وزیر نتانیاهو خواهد بود و این تماس به زودی صورت خواهد گرفت. تاریخ دقیق آن مشخص نشده است. اما منتظر باشید. البته که اسرائیل هم‌پیمان ما است. اسرائیل کشوری است که ما با آن روابط مهم راهبردی و امنیتی داریم.»

وی همچنین درباره این که آیا دولت پرزیدنت بایدن، اسرائیل و عربستان سعودی را هم‌پیمانان خود در خاورمیانه می‌داند، گفت که در مورد اسرائیل این‌گونه است و افزود که آمریکا از حق ریاض برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای منطقه‌ای حمایت می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید درباره زمان تماس جو بایدن با بنیامین نتانیاهو چه گفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00

خانم ساکی در مورد عربستان سعودی گفت که دولت پرزیدنت بایدن از همان ابتدا اعلام کرد که «روابط‌مان با ریاض را مورد ارزیابی مجدد قرار می‌دهیم.» وی افزود که پرزیدنت بایدن همچنین در زمان مناسب با ملک سلمان صحبت خواهد کرد.

روز دوشنبه تایمز اسرائیل گزارش داد که بنیامین نتانیاهو در واکنش به این موضوع که پرزیدنت بایدن یک ماه بعد از آغاز به کارش با او تماس نگرفته است، ‌این موضوع را کم اهمیت شمرد.

XS
SM
MD
LG