لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

برایان هوک: ایالات متحده و اسرائيل بر سر تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران «اتفاق نظر کامل» دارند


دیدار برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا، و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
دیدار برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا، و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

به‌روزرسانی‌شده- برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، برای بررسی موضوع تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد. بنا بر توافق هسته‌ای برجام، که ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، این تحریم‌ها در ماه اکتبر پایان می‌یابد.

برایان هوک در آغاز دیدار خود با نتانیاهو، به خبرنگاران گفت: «ایران از ۴ ماه دیگر قادر خواهد بود آزادانه جت‌های جنگنده، هلی‌کوپترهای تهاجمی، کشتی‌های جنگی، زیردریایی‌ها، سیستم‌های توپخانه کالیبر بالا، و موشک‌هایی با بردهای خاص را وارد کند.»

آقای هوک گفت: «ایران آن وقت در موقعیتی خواهد بود که آن جنگ‌افزارها و فناوری‌های آنها را به گروه‌های نیابتی خود مانند حزب‌الله، گروه فلسطینی جهاد اسلامی، حماس، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق و سوریه، شبکه‌های پیکارجویان در بحرین، و به حوثی‌ها در یمن صادر کند.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت: «ایران برای عربستان سعودی، امارات، و بحرین یک خطر است و من در سفرم به خاورمیانه از این کشورها دیدار کردم. همه آنها با صدایی رسا به شورای امنیت می گویند که تحریم ۱۳ساله تسلیحاتی علیه ایران باید ادامه یابد و نباید منقضی شود. من همه کشورها را به چالش می‌کشم که [اگر می‌توانند] دلیل بیاورند که منقضی شدن تحریم تسلیحاتی ایران به نفع امنیت ملی آنها است.»

به گفته آقای هوک، آمریکا و اسرائيل در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اتفاق‌نظر کامل دارند.

بنیامین نتانیاهو نیز در این نشست گفت: «من معتقدم که زمان اجرای [مکانیزم] بازگشت آنی تحریم‌ها فرارسیده است.» او گفت: «فکر نمی‌کنم که ما بتوانیم صبر کنیم. ما نباید منتظر بمانیم که ایران حرکت بسیار سریع خود به سوی دستیابی به یک سلاح هسته‌ای را آغاز کند، چرا که آن زمان دیگر برای تحریم‌ها بسیار دیر خواهد بود.»

آقای نتانیاهو گفت: «ایران می‌خواهد مانند یک کشور عادی با آن رفتار شود.» او افزود: «[پس ایران] باید مانند یک کشور عادی رفتار کند و [نباید] عمدا جامعه جهانی را فریب دهد. [ایران] همیشه دروغ می‌گوید.»

 بنیامین نتانیاهو: طرح قاسم سلیمانی و سپاه در منطقه شکست خورده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

نخست وزیر اسرائيل گفت: «سپاه پاسداران ایران به رهبری قاسم سلیمانی، آن تروریست شرور، یک جنگ نیابتی را در منطقه علیه آمریکا و متحدانش آغاز کرد. و من می‌توانم بگویم که آن طرح شکست خورد؛ چرا که آمریکا تسلیم ترس و وحشت نشد و شما برای حذف سلیمانی تصمیماتی مهم و شجاعانه گرفتید. با حذف آن تروریست شرور، شما خط قرمز روشنی را ترسیم کردید؛ خطی که نه تنها با حرف، بلکه با عمل، رسم شده است.»

XS
SM
MD
LG