لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

نیکی هیلی: اکنون دیگر کشورهای عرب هستند که می‌گویند جمهوری اسلامی ایران خطرناک است


U.S. Ambassador to the United Nations Nikki Haley
U.S. Ambassador to the United Nations Nikki Haley

نیکی هیلی سفیر پیشین ایالات متحده آمریکا می‌گوید شرایط به گونه‌ای شده که کشورهای عرب که از تهدید جمهوری اسلامی آگاه هستند به دنیا می‌گویند که ایران خطرناک است.

خانم هیلی در جریان یک جلسه‌ مجازی که روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد توسط اتحاد علیه ایران هسته‌ای با موضوع انقضای تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر برگزار شد، گفت: به نظرم باید توجه کرد که چین و روسیه تلاش می‌کنند وارد تجارت با ایران شوند؛ چون می‌دانند که ایران می‌خواهد تسلیحات بخرد و همچنین می‌دانند که می‌خواهد با آن چه کار کند. چین و روسیه خیلی دوست دارند ببینند که ایران همچنان «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» می‌گوید و همچنان از سلاح‌های آنها برای تهدید ما استفاده می‌کند.»

وی افزود: «نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که اگرچه ما از واکنش اروپایی‌ها به این موضوع ناامید شده‌ایم، ولی ما متحدان دیگری هم داریم که همیشه متحدمان نبوده‌اند. حالا کشورهای عرب، که از تهدید ایران و معنای آن آگاه هستند و این منطقه منطقهٔ آنها است، متحد ما هستند. آنها دارند به دنیا می‌گویند که ایران خطرناک است. آنها دارند به دنیا می‌گویند که ایران دارد به این گروه‌های نیابتی را تأمین مالی می‌کند. آنها دارند به دنیا می‌گویند که نمی‌خواهند این تحریم تسلیحاتی لغو شود. آنها می‌خواهند مطمئن شوند که ما [تحریم تسلیحاتی ایران] را تمدید می‌کنیم... و اگر چنین نشد، تحریم‌هایی را علیه ایران وضع می‌کنیم.»

سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل همچنین گفت: «من فکر می‌کنم این بخشی از کاری است که دولت فعلی [آمریکا] از سال اول زمامداری‌اش، با دیداری که با اعراب داشت و بسیار مهم بود، شروع کرد. و این که اماراتی‌ها و اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها هفته پیش دور هم جمع شدند، اقدامی بزرگ جهت تهدید علیه ایران بود. به نظر من کشورهای دیگری هم دنباله‌روی خواهند کرد و با این روند، ایران تضعیف خواهد شد. ولی ما نمی‌توانیم نسبت به آن چه ایران می‌کوشد انجام دهد، بی‌اعتنا باشیم.»

اتحاد علیه ایران هسته‌ای روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد جلسه‌ای مجازی را با هدف بررسی انقضای تحریم تسلیحاتی ایران برگزار کرد. در این جلسه برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، نورمن رول، کارشناس اطلاعات و امنیت حضور داشتند.

جو لیبرمن، سناتور سابق و از بنیانگذاران اتحاد علیه ایران هسته‌ای، هم در جلسه حاضر بود و مارک والاس، دیگر بنیانگذار اتحاد علیه ایران هسته‌ای، اجرای این جلسه را برعهده داشت.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در این نشست مجازی گفت که اعضای شورای امنیت نباید قضاوت‌ خودشان را جایگزین قضاوت کسانی کنند که نزدیک به خطر هستند.

نورمن رول، از مدیران سابق اطلاعاتی ایالات متحده در امور ایران نیز در این نشست گفت، جمهوری اسلامی ایران اگر به تسلیحات پیشرفته دست بیابد، از گروه‌های نیابتی خود حمایت می‌کند.

تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر منقضی می‌شود و ایالات متحده آمریکا خواهان تمدید این تحریم تسلیحاتی است. تلاش آمریکا برای تمدید در شورای امنیت ناکام ماند و پرزیدنت ترامپ اعلام کرد مکانیسم بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را فعال می‌کند.

نیکی هیلی: چین و روسیه تلاش می‌کنند که وارد تجارت با ایران شوند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00
XS
SM
MD
LG