لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: مشوق‌های یک‌جانبه‌ای به ایران ارائه نخواهد شد


ند پرایس - آرشیو
ند پرایس - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید برای ترغیب و تشویق تهران برای نشستن پای میز مذاکره مشوق‌های یکجانبه‌ای ارائه نخواهد شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ اسفند در کنفرانس خبری خود با خبرنگاران در توضیح سخنان وزیر خارجه آمریکا که دیروز در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایراد شد گفت آمریکا بنا ندارد برای ترغیب و تشویق تهران برای نشستن پای میز مذاکره بنا ندارد مشوق‌های یکجانبه‌ای ارائه دهد.

او افزود: آمریکا هیچگونه اقدام یا مشوقی یکجانبه برای ترغیب ایرانیان برای نشستن پای میز مذاکره انجام نخواهد داد. اگر ایرانی‌ها این تصور را دارند که بدون هیچگونه اقدامی در راستای بازگشت کامل به اجرای مفاد برجام، آمریکا به آنها پیشنهاداتی می دهد یا اقدامی انجام می دهد، باید بگویم که برداشت اشتباهی دارند.

به گفته آقای پرایس، آمریکا صرفا وقتی که تهران پای میز مذاکره برگردد آماده است پیشنهاداتی که موجبات برگشت سریعتر دو طرف به مسیر اجرای متقابل کامل مفاد برجام می شود را مورد بحث قرار خواهد داد. در عمل ما می خواهیم به اجرای کامل مفاد برجام در برابر اجرای کامل مفاد آن برسیم. در صورت برگشت کامل ایران، آمریکا اقدام متقابل خواهد کرد.

او ادامه داد: البته باید بگویم که اقدام ایران ضروریست اما ناکافی است، زیرا پس از آن ما به دنبال طولانی تر کردن مدت توافق، و رسیدگی به دیگر اقدامات ایران که موجبات نگرانی واقعی هستند مانند رفتار برهم زننده ایران در منطقه را روی می آوریم.

آنتونی بلینکن روز گذشته در مجلس نمایندگان علاوه بر تاکید بر اینکه برای دستیابی به دیدار با مقامات تهران به آنها امتیاز نخواهد داد، افزود که پیش از برداشتن تحریمهای اعمال شده از سوی دولت پرزیدنت ترامپ که با خروجش از برجام دوباره اعمال شد، کنگره را در جریان خواهد گذاشت.

تهران طی یکسال اخیر گام به گام از اجرای مفاد برجام مانند پایین نگاه داشتن سطح و دامنه غنی سازی اورانیوم سر باز زده است. در جدیدترین اقدام با عدم اجرای پروتکل الحاقی پیمان عدم گسترش تسلیحات اتمی، بازرسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به سایتهای رسمی خود را محدود کرد.

XS
SM
MD
LG