لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

پرزیدنت ترامپ ضمن اشاره مجدد به از بین بردن قاسم سلیمانی: در انتخابات پیروز شوم، ایران به سرعت ظرف یک ماه با ما توافق خواهد کرد


پرزیدنت ترامپ
پرزیدنت ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۰ شهریور گفت در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری پائیز آمریکا به پیروزی برسد، ایران به سرعت با دولت او توافق خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ که در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید حضور داشت با اشاره به آغاز مذاکرات صلح افغانستان و امضای توافق اخیر امارات متحده عربی و اسرائیل در هفته آینده در کاخ سفید و چشم‌انداز صلح در منطقه خاورمیانه این موضوع را مطرح کرد.

وی گفت: «اگر در انتخابات پیروز شویم، ایران می‌آید و به سرعت توافقی را با ما امضا می‌کند؛ اگر نه ظرف یک هفته، ظرف یک ماه؛ چون تولید ناخالص داخلی آنها ۲۵ درصد کاهش یافته و می‌خواهند بار دیگر یک کشور موفق باشند.»

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این اظهارات با اشاره به آغاز مذاکرات صلح افغانستان از روز شنبه، اعلام کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او امشب به همین مناسبت در یک «سفر تاریخی» راهی دوحه پایتخت قطر خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ گفت، این مذاکرات نتیجه یک تلاش‌ جسورانه دیپلماتیک است و دولت من در ماه‌ها و سال‌های گذشته نقش مهمی در آوردن طرف‌های مختلف به پای میز مذاکره و پایان دادن به دهه‌ها جنگ در افغانستان ایفا کرده است.

وی خاطر نشان کرد که پیشرفت‌های زیادی در مورد افغانستان در حال دستیابی است و گفت: امروز صبح گزارشی دریافت کردم مبنی بر این که از اوایل فوریه تاکنون هیچکس در آن کشور بر اثر جنگ و درگیری کشته نشده است.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به امضای توافق بین امارات و اسرائیل برای عادی سازی روابط در هفته آینده در کاخ سفید گفت، کشورهای دیگری در مدت کوتاهی به این مسیر خواهند پیوست و امیدواریم فلسطینی‌ها نیز به پای میز مذاکره بیایند.

اشاره مجدد پرزیدنت ترامپ به از بین بردن قاسم سلیمانی به عنوان یکی از دستاوردهای دولتش

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی بعد در شامگاه پنجشنبه ۲۰ شهریور و در یک سخنرانی انتخاباتی در ایالت میشیگان، انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ماه نوامبر را «مهم‌ترین در تاریخ آمریکا» خواند و بار دیگر به از بین بردن قاسم سلیمانی به عنوان یکی از دستاوردهای دولتش اشاره کرد.

پرزیدنت ترامپ در جمع هوادارن خود در میشیگان گفت: من به وعده‌ای که داده بودم عمل کردم و آمریکا را از توافق هسته‌ای ایران خارج کردم؛ توافق فاجعه‌باری که ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد را تقدیم ایران کرد.

پرزیدنت ترامپ در ادامه دستاوردهای دولت خود در چهار سال گذشته در عرصه مبارزه با تروریسم گفت: ما قاسم سلیمانی بزرگترین حامی تروریست‌ها در جهان و قاتل نیروهای نظامی آمریکایی را از بین بردیم.

XS
SM
MD
LG