لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: عدالت در جمهوری اسلامی ایران یک «لطیفه ظالمانه» است


رابرت دسترو
رابرت دسترو

مدیر امور دموکراسی و حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تایید حکم اعدام سه تن از معترضان آبان ماه گذشته در ایران، عدالت در نظام جمهوری اسلامی را یک «لطیفه ظالمانه» خواند.

رابرت دسترو روز پنجشنبه ۲۶ تیر در پیامی در توئیتر نوشت: یک قاضی تحت تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا [قاضی صلواتی] سه معترض را بر اساس اعترافاتی که با شکنجه گرفته شده‌اند، به مرگ محکوم کرده است.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا افزود، دادگاه‌های ایران همچنین در برابر فشار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای اعدام هدایت عبدالله‌پور، به رغم وجود مدارک بی‌گناهی او، سر تعظیم فرود آوردند.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی سه جوان بازداشت شده در اعتراضات مردمی آبان ۱۳۹۸، پیشتر به اعدام محکوم شده بودند و دیوان عالی رای آنها را تایید کرده است.

این احکام با اعتراض بسیار گسترده ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده نیز به صدور این حکم واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه به فارسی در حساب توئیتر خود نوشت: سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود.

او همچنین هشتگ #اعدام_نکنید را در انتهای پیام خود باز نشر کرد.

XS
SM
MD
LG