لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

پیشنهاد کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان برای ملزم کردن عراق به اجرای تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن

طرح قانونی پیشنهادی تازه جمهوریخواهان، که روز چهارشنبه در واشنگتن از آن رونمایی شد، از کنگره ایالات متحده می‌خواهد قانونی را به تصویب برساند که به موجب آن، به معافیت عراق از تحریم واردات انرژی از ایران پایان دهد و استفاده ایران از عراق به عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌ها را سخت‌تر کند.

در این طرح آمده است، وزارت خارجه آمریکا عراق را از پیروی از تحریم واردات انرژی از ایران معاف کرده است. مایک پمپئو وزیر خارجه اظهار کرده است در حالی که ایالات متحده به تمدید این معافیت ادامه می‌دهد، همزمان ارائه این معافیت را بر اساس ترکیب دولت آینده عراق تحت بررسی قرار می‌دهد.

وزارت خارجه ایالات متحده اشاره کرده است که هدف از اعطای این معافیت «تامین نیازهای اولیه انرژی مردم عراق است.» با این حال، اعطای این معافیت نه رفتار دولت عراق را تغییر داده و نه عراق مانع مناقصه‌های ایران در این حوزه شده است. در عوض، برعکس آن رخ داده است.

ایران و از کانال عراق برای دور زدن تحریم‌های آمریکا استفاده کرده است. همچنین، عراق بیش از پیش به واردات انرژی از ایران وابسته شده است، که با هدف ارائه این معافیت‌ها در تضاد است.

گروه ویژه توصیه می‌کند که کنگره طرحی را برای پایان دادن به این معافیت‌ها، جهت اعمال فشار بر عراق و سخت‌تر کردن استفاده ایران از عراق به عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌ها، به تصویب برساند.

روز چهارشنبه، کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان، بزرگترین کمیته پارلمانی محافظه‌کاران در مجلس نمایندگان آمریکا، طرحی را رونمایی کرد که عنوان آن «راهبرد امنیت ملی کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان: نیرومندکردن آمریکا و مقابله با تهدیدهای جهانی» است و تهیه آن یک سال و نیم طول کشیده است. این طرح «پیشنهاد می‌کند که شدید‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها توسط کنگره [آمریکا] بر ایران وضع شود.»

XS
SM
MD
LG