لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

ایالات متحده شکایتی را برای توقیف محموله نفت ایران که بار یک نفتکش لیبریایی است، ثبت کرد


ساختمان مقر وزارت دادگستری در واشنگتن (عکس از آرشیو)
ساختمان مقر وزارت دادگستری در واشنگتن (عکس از آرشیو)

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد ایالات متحده یک درخواست حقوقی را برای ضبط محموله نفت یک نفتکش با پرچم لیبریا، که حامل دو میلیون بشکه نفت خام ایران است، ثبت کرده است.

بیانیه وزارت دادگستری آمریکا که روز چهارشنبه ۱۵ بهمن منتشر شده می‌گوید طبق مفاد این شکایت، نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس دسیسه کردند که به شکل مخفیانه نفت ایران را به یک مشتری خارج از کشور منتقل کنند.

این بیانیه می‌افزاید: «بازیگران این دسیسه تلاش کردند که با استفاده از انتقال کشتی به کشتی، مدارک ساختگی، و ابزارهای دیگر مبدا این محموله را مخفی کنند و با ارائه بارنامه جعلی، صاحبان نفتکش اکیلیس را فریب دهند تا محموله نفت مذکور را بار بزنند.»

این شکایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس را، که در فهرست تحریم گروه‌های تروریستی قرار دارند، به عنوان «منبع تاثیر» معرفی می‌کند و می‌گوید، با توجه به فهرست اوفک و تحریم‌های خزانه‌داری ایالات متحده در مورد سپاه پاسداران و سپاه قدس، اموالی که در دست نهادهای تحریم شده باشد، برای مصارف تروریستی است و از این رو درخواست ضبط و توقیف آن را داده‌اند.

این شکایت در مرحله ثبت حقوقی است. پس از آن این پرونده به دادگاه خواهد رفت و پس از بررسی شدن توسط قاضی، رای آن داده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG