لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

آمریکا قانون عدم اعطای تابعیت به نوزادان حاصل لقاح مصنوعی را لغو کرد


دوقلوهای متولد کانادا از پدر‌های آمریکایی و اسرائیلی‌تبار
دوقلوهای متولد کانادا از پدر‌های آمریکایی و اسرائیلی‌تبار

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که از این پس، فرزندان متولد خارج از کشور که حاصل لقاح مصنوعی، از جمله استفاده از مادر جایگزین، هستند تابعیت آمریکا را دریافت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، این تصمیم به زوج‌های همجنس‌گرا و دگر‌جنس‌گرا اجازه می‌دهد تابعیت ایالات متحده را به فرزندان خود نیز منتقل کنند. البته این در صورتی است که یکی از والدین شهروند آمریکا باشد، کودک با یکی از والدین رابطه ژنتیکی داشته باشد، و واجد شرایط درج شده در «قانون مهاجرت و ملیت» (INA) باشد.

پیشتر، یک کودک برای کسب تابعیت آمریکا می‌بایست با پدر یا مادری که شهروند آمریکا است رابطه ژنتیکی داشته باشد.

به گزارش رادیو ملی آمریکا «ان پی آر»، در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ ، یک قاضی فدرال حکم داد که وزارت خارجه باید به دختر یک زوج همجنسگرا در ایالت مریلند که از طریق مادر جایگزین در کانادا متولد شده بود تابعیت آمریکا بدهد. طبق قانون آن زمان، چون یکی از والدین کودک رابطه ژنتیکی با او نداشت این امر ممکن نبود. این در حالی است که هر دو نفر شهروند آمریکا بودند.

پرونده دیگری که در دادگاه به موفقیت رسید، مربوط به یک دوقلوی پسر متولد کانادا از پدر‌های همجنس بود. یک کودک، چون با پدر شهروند آمریکا رابطه ژنتیکی داشت تابعیت آمریکا را گرفت؛ اما برادرش چون با پدر متولد اسرائیل رابطه خونی داشت از تابعیت محروم شد.

قاضی این پرونده در سال ۲۰۱۹ حکم داد که این کودک نیز شهروند ایالات متحده محسوب می‌شود؛ چون والدین او در زمان تولدش، ازدواج کرده بودند و گفت از همین رو، وزارت خارجه آمریکا این قانون را نادرست اعمال کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «تفسیر به‌روز شده قانون مهاجرت و ملیت، بازتاب‌دهنده واقعیت خانواده‌های مدرن و پیشرفت فن‌آوری‌های‌ تولید مثل مصنوعی است که در زمان تصویب این قانون در سال ۱۹۵۲ وجود نداشت. »

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید نمی‌تواند تعداد خانواده هایی را که از این تفسیر به روز شده قانون مهاجرت بهره می‌برند پیش‌بینی کند و اطلاعات عمومی در مورد درخواست‌های‌ ردشده پیشین نیز در دست نیست.

XS
SM
MD
LG