لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۷

کاهش چشمگیر نرخ بیکاری، نشانه دیگری از تداوم روند مثبت بهبود اقتصاد آمریکا؛ در یک ماه ۱.۴ میلیون شغل ایجاد شده است


آگهی استخدام در سیاتل، ایالت واشنگتن (عکس ‌آرشیوی)
آگهی استخدام در سیاتل، ایالت واشنگتن (عکس ‌آرشیوی)

براساس آمار وزارت کار آمریکا کارفرمایان طی ماه گذشته میلادی (ماه اوت) در حدود ۱.۴ میلیون نفر را استخدام کردند.

به گزارش شبکه خبری فاکس نیوز، این رقم اگرچه نسبت به ماه قبل از آن (ماه ژوئیه) دست کم ۳۰۰ هزار نفر کاهش داشته است، اما با افزوده شدن این تعداد به جمع افراد شاغل، نرخ بیکاری از ۹ درصد پائین‌‌تر رفته است. این میزان بسیار بهتر از پیش‌بینی‌های کارشناسان است و از تداوم بهبود تدریجی اقتصاد آمریکا، که شیوع ناگهان ویروس کرونا به آن ضربه زد، حکایت دارد.

در آمار ماهانه اشتغال که صبح پنچ‌شنبه ۴ سپتامبر توسط وزارت کار ایالات متحده منتشر شد، نرخ بیکاری در ماه اوت ۸.۴ درصد محاسبه شده است، که در مقایسه با ماه‌های قبل کاهش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد.

نرخ بیکاری آمریکا درماه آوریل، در اوج تعطیلی کسب‌وکارها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به ۱۴.۷ درصد رسیده بود؛ اما در ماه‌های بعد به تدریج پائین آمد و در ماه ژوئیه به ۱۰.۲ درصد رسید که نسبت به ماه قبل از ان، ۲ دهم درصد کمتر بود.

نرخ بیکاری، نسبت متقاضیان و دریافت‌کنندگان کمک‌هزینه بیکاری به جمع شاغلان و جویندگان فعال کار را نشان می‌دهد، و از فروردین تاکنون،‌ این نخستین بار است که نرخ بیکاری در آمریکا تک‌رقمی می‌شود.

در ماه فوریه، پیش از شیوع کرونا، نرخ بیکاری در آمریکا ۳.۵ درصد بود، که در نیم قرن اخیر سابقه نداشت.

در همین رابطه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، عصر جمعه ۱۴ شهریور با اشاره به آمار ایجاد ۱.۴ میلیون شغل جدید در ماه گذشته و ۱۰.۶ میلیون شغل در طول چهار ماه گفت، روند بهبود بی‌سابقه اقتصادی ایالات متحده همچنان ادامه دارد.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او در زمینه اقتصاد بسیار عالی عمل کرده است گفت، شاخص‌های سه ماهه سوم بهترین در سال‌های اخیر خواهند بود و من مطمئنم سال آینده از امسال هم بهتر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG