لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

داگ امهوف به عنوان نخستین «آقای دوم» آمریکا تاریخ‌ساز می‌شود


داگ امهوف همسر کامالا هریس
داگ امهوف همسر کامالا هریس

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کامالا هریس به عنوان نخستین زنی که اعلام شده معاون رئیس جمهوری ایالات متحده می‌شود، تاریخ‌ساز شد. این بدین معناست که شوهر او، داگ امهوف قرار است نخستین «آقای دوم» تاریخ آمریکا در کاخ سفید باشد.

سارا رالی استادیار تاریخ دانشگاه دپاو می‌گوید، این یک گام مهم در طلب برابری جنسیتی است، اما نشان می‌دهد که چقدر کار برای انجام دادن باقی است.

او می‌گوید: «این بازتاب پیشرفتی است که بر اساس دهه‌ها به چالش کشیدن نقش محدود شده جنسیتی توسط فمینیست‌ها بنا شده، اما در عین حال نشان می‌دهد چه راه طولانی داریم تا به برابری جنسیتی برسیم؛ با توجه به این واقعیت که این نخستین بار است ما در چنین وضعیتی هستیم: ۲۳۲ سال پس از اولین انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰۰ سال بعد از نوزدهمین متمم قانون اساسی، و ۳۶ سال بعد از آن که برای نخستین بار یک زن در یک حزب عمده، بلیت ورود به رقابت ریاست جمهوری یا معاونت ریاست جمهوری را دریافت کرد.»

امهوف چهارمین مردی است که همسر یک گزینه ریاست جمهوری یا معاون ریاست جمهوری از یک حزب عمده سیاسی است. والتر ماندل/جرالدین فررو در سال ۱۹۸۴، جان مک‌کین/سارا پیلین در ۲۰۰۸، و هیلاری کلینتون/تیم کین در سال ۲۰۱۶، زوج‌های انتخاباتی بودند که یکی از آنها زن بود.

متیو اشمیت استادیار علوم سیاسی و امنیت ملی دانشگاه نیو هیون می‌گوید: «آقای امهوف شغل خود را کنار خواهد گذاشت، کاری که تمامی بانوی‌های اول و دوم قبلی آمریکا کردند. فکر می‌کنم این هم مهم باشد که جیل بایدن از کار خود کناره‌گیری نخواهد کرد. آقای امهوف مسیحی نیست. او یهودی است، که این هم برای نخستین بار است.»

هریس روز دوشنبه در توییتی یک عکس از خودش و امهوف در حال لبخند زدن، در شبی که اعلام شد جو بایدن پیروز انتخابات است، منتشر کرد. او خطاب به ۱۱.۵ میلیون دنبال‌کننده خود در توییتر نوشت: «با عشق زندگی من آشنا شوید.»

هریس و امهوف در سال ۲۰۱۳ با یکدیگر دیدار و یک سال بعد ازدواج کردند. این نخستین ازدواج خانم هریس و دومین ازدواج امهوف ۵۶ ساله است. فرزندان آقای امهوف همه در دهه ۲۰ زندگی خود هستند.

همسر کامالا هریس هم تاریخ‌ساز می‌شود؛ اولین جنتلمن شماره دو آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00
XS
SM
MD
LG