لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

الیوت آبرامز: آمریکا هرگونه محموله احتمالی موشک دوربرد ارسالی توسط ایران به ونزوئلا را نابود می‌کند


الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا

الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، هشدار داد در صورتی که ایران برای تشکیلات مادورو موشک‌های دوربرد بفرستد، ایالات متحده این محموله‌ها از بین خواهد برد.

شبکه‌ تلویزیونی فاکس‌نیوز دوشنبه پنجم آبان در گزارشی به نقل از الیوت آبرامز نوشت: «ارسال موشک‌های دوربُرد توسط ایران به ونزوئلا برای ایالات متحده غیرقابل قبول است و [آمریکا] چنین اقدامی را تحمل نخواهد کرد و اجازه آن را نخواهد داد.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا افزود: «ما برای جلوگیری از ارسال محموله‌های موشک‌های دوربرد از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد و حتی اگر این محموله‌ها به هر طریقی به ونزوئلا منتقل شوند، در همان جا همه را از بین خواهیم برد.»

الیوت آبرامز گفت: «ایران از نیت خود برای معامله تسلیحاتی خبر داده و ونزوئلا هم یک هدف آشکار برای این منظور است؛ چرا که آن دو رژیم مطرود و یاغی از قبل با هم در ارتباط بوده‌اند.»

وی افزود: «ونزوئلا با پرداخت طلا از ایران بنزین می‌خرد و ایران در آن کشور حضور دارد. اقتصاد ونزوئلا فروپاشیده است؛ از این رو هر شمش طلا که به ایران داده می‌شود در واقع ده‌ها هزار دلار است که مردم ونزوئلا برای تهیه غذا و دارو به آن نیاز دارند.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا پیشتر گفته بود که ایالات متحده ممکن است برای جلوگیری از هرگونه فروش تسلیحات به ایران، تحریم‌های پیشگیرانه اعمال کند.

الیوت آبرامز همچنین در گفت‌وگوی جداگانه‌ای با «د نشنال» گفت: ‌آن‌هایی که باور دارند بایدن [نامزد حزب دموکرات] در صورت پیروزی در انتخابات و شروع ریاست جمهوری در ماه ژانویه و در روز دوم یا سوم تحریم‌ها را کنار می‌زند، در‌می‌یابند که حتی اگر بخواهند، امکان‌پذیر نخواهدبود.

او گفت اگر دولت بايدن سر كار بيايد، اميدوار است كه از اهرم قدرتمندی که حالا ایالات متحده در قبال رژیم ایران دارد، استفاده کند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا گفت اما اگر پرزیدنت ترامپ برنده شده و دور دوم ریاست جمهوری خود را شروع کند، او باور دارد که به دلیل فشار اقتصادی که در سال‌های اخیر از سوی کاخ سفید بر تهران اعمال شده، ایران سر میز مذاکره خواهد آمد.

آقای آبرامز گفت: رژیم با چالش‌های بسیار بزرگی مواجه است، ارزش ریال در حال سقوط است…رژیم می‌داند که اگر انتخابات آزاد برگزار کند، شانسی برای ماندن سرکار ندارد و هم می‌داند که نمی‌تواند چهار سال دیگر از این نوع تحریم‌هایی که ما اعمال کرده‌ایم را تحمل کند. آن‌ها مجبور به مذاکره خواهند بود.

XS
SM
MD
LG