لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

گزارش خبرنگار صدای آمریکا از روند انتقال قدرت پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده


دونالد ترامپ و جو بایدن
دونالد ترامپ و جو بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، خودداری دولت پرزیدنت ترامپ برای آغاز روند انتقال قدرت را، با وجود حمایت رهبران کلیدی حزب جمهوریخواه از ادامه مبارزه حقوقی رئیس جمهوری مستقر بر سر نتیجه انتخابات سوم نوامبر، رد کرد.

به گزارش پتسی ویداکوسوارا، خبرنگار صدای آمریکا، هر چند برخی سران کشورها، از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، پیروزی آقای بایدن را به او تبریک گفته‌اند، اما داستان در داخل کشور متفاوت است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در واشنگتن، در پاسخ به پرسشی درباره عدم همکاری دولت پرزیدنت ترامپ با تیم انتقالی جو بایدن، گفت که روند انتقال قدرت به «دولت دوم ترامپ» آرام و روان خواهد بود. وی با تکرار سخنان پرزیدنت ترامپ، خواستار آن شد که فقط آرای «قانونی» شمارش شوند.

آقای بایدن روز سه‌شنبه عدم پذیرش شکست از سوی پرزیدنت ترامپ را «مایه شرمساری» دانست و ضمن رد آن گفت: «این واقعیت که آنها در این مقطع تمایل ندارند که به پیروزی ما اذعان کنند، در برنامه‌های ما و آنچه تا ۲۰ ژانویه قادریم انجام دهیم، تاثیر چندانی ندارد.»

تاکنون فقط تعداد معدودی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره به جو بایدن و معاون او، کامالا هریس، تبریک گفته‌اند. جرج بوش پسر، آخرین رئیس جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه پیش از دونالد ترامپ، نیز پیروزی آقای بایدن را به او تبریک گفته است.

رهبران حزب‌ جمهوریخواه در کنگره از تلاش ترامپ برای به چالش کشیدن نتایج از طریق مجاری قانونی و حقوقی حمایت کرده‌اند. میچ مکانل، رهبر جمهوریخواهان سنا، گفته است پرزیدنت ترامپ صد درصد حق دارد که خواستار بررسی تخلفات گزارش‌شده باشد.

XS
SM
MD
LG