لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

نماینده ويژه آمریکا برای مقابله با یهودستیزی: ملاهای ایران، تهديدى برای صلح جهانى


ایلان کار، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور بررسی و مقابله با یهودستیزی
ایلان کار، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور بررسی و مقابله با یهودستیزی

«ایلان کار» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور بررسی و مقابله با یهودستیزی، روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور در توئیتر خود گفت: رهبر ایران، از خانواده یهودی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به عنوان «عوامل کثیف یهودی» یاد می‌کند. این ملاها تهدیدی برای صلح جهانی و خطری برای اعراب، یهودیان و مردم ایران هستند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که رژیم ایران خوی ترور و یهودستیزی دارد و اين ديوانگى است اگر کشوری با بازگرداندن تحریم‌ها علیه این رژيم مخالفت كند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۲۳ مرداد اعلام كرد که امارات متحده عربی و اسرائیل موافقت کرده‌اند که روابط کامل دیپلماتیک برقرار کنند. پرزیدنت ترامپ در زمان اعلام خبر این توافق، آن را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

بیست روز بعد از اعلام پرزیدنت ترامپ، روز دوشنبه ۱۰ شهریور برای نخستین بار یک هواپیمای شرکت اسرائیلی به طور مستقیم و از آسمان عربستان سعودی راهی شهر ابوظبی در امارات شد. این پرواز حامل هیئت آمریکایى، جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی كاخ سفيد، آویبر کوویتز دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا و برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، وهمچنین هیئتی از اسرائیل به سرپرستی مئیر بن‌شبت، مشاور امنیت داخلی آن کشور بود.

بعد از اعلام عادی سازی روابط اسرائیل و امارات، بسيارى از کشورها از آن استقبال کردند اما مقامات ايران واکنش خصمانه‌ای داشتند.

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود كه جمهوری اسلامی در نتیجه کارزار موفق فشارحداکثری «اساسا ورشکسته شده است» و بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، ناچار به توافق با آمریکا می‌شود.

XS
SM
MD
LG