لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

جو بایدن از طرح ۲ هزار میلیارد دلاری خود برای بازسازی زیرساخت‌های آمریکا و اشتغالزایی رونمایی کرد


جو بایدن - ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
جو بایدن - ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، یک طرح عظیم ۲ هزار میلیارد دلاری با هدف تغییر و بهبود اقتصاد آمریکا ارائه داد. این بودجه برای ایجاد شغل در داخل کشور، و بازسازی زیرساخت ها عرضه شده است.

رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ماه و هنگام ارائه این طرح گفت هدف این است که ایالات متحده در رقابت با چین، از این کشور جلوتر باشد.

به گزارش صدای آمریکا، جو بایدن طی سخنرانی خود در شهر پیتسبورگ، دومین شهر پر جمعیت ایالت پنسیلوانیا که شاهد افت صنعت فولاد داخلی بوده است، گفت: «زیرساخت های ما در حال فرو ریختن است.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت که با این طرح «قوی ترین، تاب آورترین، و نوآورترین اقتصاد جهان» ایجاد خواهد شد.

طرح دو هزار میلیارد دلاری جو بایدن، بر ایجاد مشاغل متکی به اتحادیه های صنفی کارگری تاکید دارد.

طبق آمار دولتی، اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ و بر اثر شیوع ویروس کرونا، به میزان ۳.۵ درصد کوچک شد. بر اساس طرح جو بایدن، قرار است که طی هشت سال، ۳۲هزار کیلومتر از جاده های آمریکا، ۱۰ پل که از نظر اقتصادی عمده هستند و ۱۰هزار پل کوچکتر، تعمیر شود؛ لوله های آب آشامیدنی که ماده خطرناک سرب دارد، از سامانه آشامیدنی حذف شود و سیستم شبکه برق آمریکا و سیستم های کامپیوتری باندپهن و سیستم حمل و نقل به طور عمده به روز رسانی شود.

این طرح در حالی عرضه می شود که پیشتر دولت بایدن تاییدیه کنگره برای کمک اقتصادی ۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری مروبط به کاهش اثرات اقتصادی شیوع کرونا را دریافت کرده بود. جمهوری خواهان با آن طرح مخالفت کرده بودند.

طرح بایدن برای بهبود زیرساخت ها، جهت تامین بخشی از هزینه هایش پیشنهاد کرده است که مالیات شرکت ها از ۲۱ درصد به ۲۸ درصد افزایش پیدا کند. با این تصمیم، سیاست دونالد ترامپ در چهار سال پیش که مالیات شرکت ها در آمریکا را کاهش داده بود، کنار گذاشته می شود.

بایدن در سخنرانی خود گفت این موضوع نباید اعتراض کسی را برانگیزد. اما جمهوری خواهان در کنگره، به این مسئله اعتراض کرده اند. آنها می گویند که افزایش مالیات شرکت ها به کارگران آمریکایی آسیب می زند و رشد اقتصادی را کند می کند و قابلیت رقابت شرکت های آمریکایی در جهان را کاهش می دهد.

معاون سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که بایدن می خواهد از حمایت جمهوری خواهان برای این طرح اقتصادی برخوردار باشد.

«اتاق بازرگانی آمریکا» که یکی از قدرتمند گروه های تجاری دارای نفوذ در واشنگتن است، پیشنهاد بایدن را در زمینه چگونگی تامین هزینه به روز رسانی زیرساخت های آمریکا، خطرناک و گمراه کننده خواند و مخالفت خود را با افزایش مالیات ها اعلام کرد.

اما از سوی دیگر، ائتلافی از ده ها اتحادیه، و سازمان های مذهبی، سیاست گذاری و حمایتی، از این طرح به طور کل و راه تامین هزینه های آن، حمایت کردند.

با این حال، برخی از گروه های محیط زیستی و گروه های موسوم به پیشرو، بسته اقتصادی بایدن را ناکافی می دانند و برخی از آنها پیشنهادشان تا پنج برابر - ۱۰ هزار میلیارد دلار - بزرگتر از آن بودجه ای است که در طرح رئیس جمهوری آمریکا آمده است.

بیشتر تمرکز بسته پیشنهادی بایدن روی زیرساخت های سبز است تا به مسئله تغییرات اقلیمی رسیدگی شود. هدف بخشی از این طرح تحقیق و توسعه در زمینه باتری ها و خودروهای برقی است.

قرار است دو هفته دیگر نیز یک بسته اقتصادی دوم از سوی جو بایدن عرضه شود. تمرکز آن طرح، پوشش بیمه سلامت، یارانه نگهداری از فرزند، و دسترسی رایگان به کالج های منطقه ای خواهد بود.

XS
SM
MD
LG