لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

در برنامه کار حزبی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان تفاوت‌های عمده‌ای در زمینه سیاست آمریکا در قبال ایران مشاهده می‌شود


US flag, waving, with Republican party elephant and Democratic party donkey symbols, on texture, partial graphic
US flag, waving, with Republican party elephant and Democratic party donkey symbols, on texture, partial graphic

حزب دموکرات یک پیش‌نویس ۸۰ صفحه‌ای برنامه کار ۲۰۲۰ را منتشر کرده است که در آن فهرست اولویت‌های سیاست خارجی دموکرات‌ها، شامل رد تغییر رژیم در ایران، تاکید بر دیپلماسی با ایران، و پشتیبانی از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران بیان شده است. این در حالی است که برنامه کار حزب جمهوریخواه توافق هسته‌ای را رد کرده و خواستار «همه گزینه‌ها» برای مقابله با تروریسم ایران، موشک‌های بالستیک ایران، و تهدید‌های ایران برای اسرائیل، شده است.

در متن رسمی این سند که توسط کمیته مجمع ملی حزب دموکرات ۲۰۲۰ منتشر شده، آمده است: «دموکرات‌ها حرکت سریع دولت ترامپ به سوی جنگ با ایران را متوقف کرده و اولویت را به دیپلماسی هسته‌ای، تنش‌زدایی، و گفت‌و‌گوی منطقه‌ای می‌دهند. دموکرات‌ها بر این باورند که ایالات متحده نباید تغییر رژیم را به کشورهای دیگر تحمیل کند و [تعیین] آن به عنوان هدف سیاست ایالات متحده در قبال ایران را رد می‌کنند.»

در این پیش‌نویس برنامه کار آمده است: «ما بر این باوریم که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همچنان بهترین ابزار برای بستن همه راه‌های ایران به سوی یک بمب هسته‌ای، به شیوه‌ای قابل راستی‌آزمایی، است.» این پیش‌نویس می‌افزاید که «بازگشت به پیروی متقابل از این توافق، بسیار ضروری است.»

در این سند همچنین آمده است: «دموکرات‌ها از یک تلاش دیپلماتیک فراگیر برای اعمال محدودیت‌های بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران و پرداختن به سایر فعالیت‌های تهدیدآمیز ایران - از جمله تجاوزگری منطقه‌ای، برنامه موشکی بالستیک، و سرکوب داخلی آن - حمایت می‌کنند.»

انتظار می‌رود که این پیش‌نویس روز دوشنبه، ۲۷ ژوئیه، توسط کمیته برنامه کار این حزب مورد بحث قرار گیرد. این کمیته سپس سند مزبور را برای به تصویب رسیدن نهایی توسط جلسه کامل مجمع ملی دموکرات ۲۰۲۰، که از تاریخ ۱۷ تا ۲۰ اوت در میلواکی ایالت ویسکانسین برگزار خواهد شد، آماده می‌کند.

حزب جمهوریخواه در ماه ژوئن تصمیم گرفت که امسال نیز همان برنامه کار حزبی ۶۶ صفحه‌ای که جمهوریخواهان در سال ۲۰۱۶ تصویب کردند را حفظ کند. برنامه کار یادشده در آن سال توافق هسته‌ای ایران را، که در دوران دولت اوباما امضا شده بود، قویا رد می‌کرد.

در متن برنامه کار حزب جمهوریخواه در سال ۲۰۱۶ آمده است: «ما توافق دولت [وقت آمریکا] با ایران برای برداشتن تحریم‌های بین‌المللی و قرار دادن صدها میلیارد دلار در دسترس ملاها را یک توافق شخصی بین رئیس‌جمهوری [وقت] و شرکای مذاکره کننده‌اش، و غیرالزام‌آور برای رئیس‌جمهوری آینده، قلمداد می‌کنیم.» این برنامه کار تصریح کرده است که «رژیم گردنکش و بی‌پروای تهران به پشتیبانی از تروریسم در سراسر منطقه، تولید جنگ‌افزار هسته‌ای، شلیک آزمایشی موشک‌های بالستیک که بر روی آنها عبارت ''مرگ بر اسرائیل'' نقش بسته است، و نقض اساسی‌ترین حقوق بشر شهروندانش ادامه می‌دهد.»

برنامه کار حزب جمهوری‌خواه می‌گوید: ‌«ما باید در برخورد با شرایطی که امنیت ما، منافع ما، و بقای دوستان ما را به شدت تهدید می‌کند، همه گزینه‌ها را حفظ کنیم.»

اندک زمانی پس از آن که تصمیم ماه ژوئن مبنی بر حفظ برنامه کار ۲۰۱۶ اعلام شد، پرزیدنت ترامپ در یک توئیت نوشت: «حزب جمهوریخواه هنوز بر سر یک برنامه کار رای نداده است. عجله‌ای نیست. در صورت امکان، من یک برنامه کار تازه و به‌روز‌شده کوتاه، را ترجیح می‌دهم.» انتظار می‌رود پرزیدنت ترامپ در مجمع ملی حزب جمهوریخواه ۲۰۲۰ - که قرار است طی روزهای ۲۴ تا ۲۷ اوت در جکسون‌ویل ایالت فلوریدا برگزار شود، به جای یک برنامه کار رسمی‌تر، یک «بیانیه سیاست مدنظر» کوتاه را منتشر کند.

XS
SM
MD
LG