لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

مجلس نمایندگان ایالات متحده، ایالت شدن پایتخت آمریکا را به رأی می‌گذارد


شهردار واشنگتن یکی از مدافعان ایالت شدن این منطقه است و در روی ماسک خود نیز طرحی دارد که خواستار تبدیل واشنگتن به ایالت پنجاه و یکم است.
شهردار واشنگتن یکی از مدافعان ایالت شدن این منطقه است و در روی ماسک خود نیز طرحی دارد که خواستار تبدیل واشنگتن به ایالت پنجاه و یکم است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه ۶ تیر طرحی را به رأی می‌گذارد که در صورت تصویب نهایی و تبدیل شدن آن به قانون، منطقه کلمبیا و شهر واشنگتن می‌تواند به پنجاه و یکمین ایالت کشور تبدیل شود.

به گزارش نشریه هیل، از سال ۱۹۹۳ میلادی که این پیشنهاد مطرح و رد شد، این نخستین بار است که یک طرح مشابه برای رأی‌گیری به صحن مجلس ارجاع می‌‌شود. شهر واشنگتن جزو ایالتهای آمریکا نیست و در منطقه‌ای موسوم به کلمبیا در جنوب ایالت مریلند قرار دارد و با یک رودخانه از شمال ایالت ویرجینیا جدا می‌شود.

حتی در صورتی که این طرح در رأی‌گیری امروز مجلس نمایندگان تصویب شود، باز هم چالش‌های مرتبط با ایالت شدن منطقه کلمبیا همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، پیشتر طرح این موضوع در سنا برای رأی‌گیری را رد کرده و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز با آن مخالف است.

اگر واشنگتن و منطقه کلمبیا (موسوم به واشنگتن دی سی) ایالت شود، با توجه به تمایل شهروندان آن به حزب دموکرات، اضافه شدن دو دموکرات به سنا و یک دموکرات به مجلس نمایندگان تقریبا قطعی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG