لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

کنگره آمریکا نتایج انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد؛ جو بایدن ۲۰ ژانویه سوگند یاد می‌کند


در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا، مایک پنس معاون رئیس جمهوری ریاست آن را بر عهده داشت.
در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا، مایک پنس معاون رئیس جمهوری ریاست آن را بر عهده داشت.

کنگره ایالات متحده در یک جلسه طولانی که از ظهر چهارشنبه تا بامداد پنجشنبه طول کشید،‌ پیروزی جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری منتخب آمریکا در انتخابات دو ماه پیش را تایید کرد. آقای بایدن و معاون او کامالا هریس دو هفته دیگر در ۲۰ ژانویه سوگند یاد می‌کنند.

(بلاگ زنده صدای آمریکا برای پوشش جزئیات جلسه

مشترک کنگره برای تائید انتخابات آمریکا را اینجا ببینید)

آغاز نشست و حمله معترضان به ساختمان کنگره

نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به ریاست مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده ظهر چهارشنبه ۱۷ دیماه ساعتی بعد از سخنرانی پرزیدنت ترامپ در جمع حامیانش در شهر واشنگتن آغاز شد.

بعد از اعلام آرای الکترال ایالت آریزونا که به نفع جو بایدن بود، چند عضو مجلس نمایندگان و چند سناتور، به این آرا اعتراض کردند. مایک پنس با قرائت قانون مربوطه، از دو مجلس نمایندگان و سنا خواست در دو جلسه جداگانه به این اعتراضیه رسیدگی کنند. قرار بود در هر مجلس،‌ موافق و مخالف دو ساعت مناظره کنند و در پایان رای گیری کنند. دقایقی بعد از شروع جلسات در کنگره، حامیان پرزیدنت ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند و با زور وارد آن شدند.

واکنش‌ به حمله معترضان

حمله معترضان با موجی از واکنش‌ها روبرو شد:

  • پرزیدنت ترامپ یکساعت بعد از ورود معترضان حامی او به ساختمان کنگره، در چند رشته توئیت از آنها خواست صلح آمیز رفتار کنند و به پلیس احترام بگذارند.
  • جو بایدن رییس جمهور منتخب ایالات متحده که از قبل قرار بود درباره اقتصاد آمریکا سخنرانی کند، درباره وقایع داخل کنگره واکنش نشان داد. او گفت این اتفاقات نشان‌دهنده واقعیت در آمریکا نیست. او خواستار عقب کشیدن معترضان شد و گفت بگذارید دموکراسی به جلو برود. وی با انتقاد از معترضان مهاجم به کنگره گفت شکستن شیشه‌ها و حمله به نمایندگان، اعتراض نیست، بلکه شورش است.

  • مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در رشته توییتی تاکید کرد که «یورش امروز به کنگره آمریکا قابل قبول نیست. قانون‌شکنی و آشوب‌گری – اینجا یا سراسر دنیا – همواره غیرقابل پذیرش است.» او با اشاره به سفرهای خارجی‌اش و حمایت از حق هر انسانی برای اعتراض مسالمت‌آمیز گفت: «بیایید در مورد خلافکارانی که در این آشوب دخیل هستند سریعا عدالت را اجرا کنیم.»

بیش از چهار ساعت طول کشید تا پلیس معترضان را خارج کند. برخی رسانه‌ها گزارش دادند یک زن معترض که به خاطر شلیک گلوله زخمی شده بود، جان باخت.

رد اعتراض به نتیجه انتخابات آریزونا

ساعت هفت چهارشنبه شب، نشست جداگانه سنا و مجلس نمایندگان دوباره برای بررسی اعتراضیه به نتایج آریزونا از سر گرفته شد. ساعت ۹ شب ابتدا سنا با ۹۳ رای مخالف این اعتراضیه را رد کرد و سپس در مجلس نمایندگان ۳۰۳ عضو این اعتراضیه را رد کردند.

با اعلام این نتایج به مایک پنس، جلسه مشترک کنگره از سر گرفته شد. نتایج بیش از ۲۵ ایالت دیگر بدون اعتراض تائید شد. برخی از اعضای مجلس نمایندگان به آرای ایالت های میشیگان و نوادا اعتراض داشتند اما چون سناتورها شکایت آنها را امضا نکردند،‌ اعتراض‌شان پذیرفته نشد.

رد اعتراض به نتیجه انتخابات پنسیلوانیا

در بامداد چهارشنبه، دست‌کم یک عضو مجلس نمایندگان و یک عضو سنا به نتایج انتخابات در پنسیلوانیا معترض شدند که به همین دلیل مایک پنس دوباره جلسه مشترک را لغو کرد و از دو مجلس و سنا خواست این اعتراضیه را بررسی کنند و رای خود را اعلام کنند. سنا به پیشنهاد رهبر اکثریت جمهوریخواه، مناظره برگزار نکرد و مستقیم رای گیری برگزار کرد که اینبار ۹۲ سناتور با اعتراض به نتیجه انتخابات پنسیلوانیا هم مخالفت کردند. مجلس نمایندگان تا ۲:۳۰ بامداد چهارشنبه به بحث ادامه داد و در نهایت این مجلس هم با ۲۸۲ رای،‌ اعتراض به نتیجه انتخابات ایالت پنسیلوانیا را وارد ندانست.

تائید نهایی انتخابات

بعد از اینکه سنا و مجلس نمایندگان اعتراض به نتایج انتخابات ایالت پنسیلوانیا را هم رد کرد، دوباره نشست مشترک کنگره برگزار شد. در این نشست نتایج ۱۲ ایالت باقیمانده از جمله رودآیلند، کارولینای جنوبی، داکوتای جنوبی،‌ تنسی، تگزاس،‌یوتا، ورمونت، واشنگتن و ویرجینیا، ویرجینیای غربی، ویسکانسن و وایومینگ نیز تائید شد.

پس از آن، مایک پنس در ساعت ... بامداد پنجشنبه ۱۸ دیماه تایید نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. این آخرین مرحله از روند طولانی تایید رسمی انتخابات ریاست جمهوری است که ۳ نوامبر/۱۳ آبان برگزار شده بود.

به این ترتیب روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه (۱ بهمن)‌ ، جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری جدید و کامالا هریس به عنوان معاون رئيس جمهوری جدید سوگند یاد خواهند کرد.

عکس روز: حواشی تایید انتخابات آمریکا در کنگره در روز شش ژانویه

XS
SM
MD
LG