لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

ارائه طرحی در سنا برای لغو مجوزهای قدیمی استفاده رئیس جمهوری آمریکا از نيروهاى نظامى در خاورميانه


از راست سناتورها تاد یانگ (جمهوریخواه) و تیم کین (دموکرات)
از راست سناتورها تاد یانگ (جمهوریخواه) و تیم کین (دموکرات)

همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایالات متحده و ایران، یک گروه فراحزبى از سناتورهاى آمريكايى روز چهارشنبه طرحى را به منظور لغو مجوزهای سال‌هاى ١٩٩١ و ٢٠٠٢ مبنی بر استفاده از نيروهاى نظامى در خاورميانه توسط رييس جمهورى امريكا به سنا ارائه كردند.

به نوشته نشریه «پولتیکو»، اين طرح پیشنهادی توسط تيم كين، سناتور دموكرات، و تاد یانگ، سناتور جمهوريخواه، در پى انتقاد گروهى از سناتورها در مورد حمله هوایی هفته گذشته در سوريه به دستور جو بايدن، رييس جمهورى امريكا، ارائه شده است. به گفته آنها دولت آمریکا برای انجام این حمله نه رضايت كنگره را جلب كرده بود و نه از پيش كنگره را در جریان چنين تصميمى قرار داده بود.

سناتور كين در بيانيه‌اى در همین رابطه نوشت: «حمله هوایی هفته گذشته در سوریه نشان داد كه قوه مجریه، فارغ از آن که در دست کدام حزب باشد، به استفاده از قدرت جنگى خود ادامه می‌دهد. كنگره مسئوليت دارد که نه تنها در مورد صدور مجوز برای انجام اقدامات نظامى جديد راى بدهد، بلكه مجوزهای قديمى را، كه ديگر ضرورتی ندارند، لغو كند.»

سنای آمریکا پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به رئيس جمهوری اختیارات محدودی داد که بتواند در زمان تهدید شدن آمریکا، بدون اجازه کنگره واکنش نظامی نشان دهد. اما تمرکز طرح کین و یانگ فقط بر مجوزهای مربوط به سال‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲، که کاملاً معطوف به عراق است، قرار دارد.

آمریکا هفته گذشته در واکنش به حمله موشکی به نزدیکی مقر نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در اربیل عراق، به مواضع یک گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی در مرز عراق و سوریه حمله کرد. روز چهارشنبه نیز آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت:‌ «هر وقت لازم باشد - همانند حمله به گروه مورد حمایت ایران در سوریه - اقدام خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG