لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

واکنش مایک پمپئو به بستن کنسولگری چین در هیوستون: تا چین رفتار خود را تغییر ندهد، دولت پرزیدنت ترامپ قاطع عمل خواهد کرد


وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری با همتای خود در دانمارک شرکت کرد.
وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری با همتای خود در دانمارک شرکت کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به بستن کنسولگری چین در شهر هیوستون ایالت تگزاس توسط آمریکا، گفت که تا چین تغییر رفتار ندهد، دولت پرزیدنت ترامپ قاطعانه عمل خواهد کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز که در دانمارک به سر می‌برد، روز چهارشنبه ۱ مرداد در کنفرانس خبری با همتای خود، در پاسخ به پرسشی در مورد تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون تگزاس گفت تا زمانی که چین به سرقت اطلاعات و زیر پاگذاشتن حقوق مالکیت معنوی ادامه دهد، دولت پرزیدنت ترامپ قاطع عمل می‌کند تا این رفتار تغییر کند.


پیشتر، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه یکم مرداد ماه منتشر شد، اعلام کرد: «ما به منظور حفاظت از مالکیت معنوی و اطلاعات محرمانه آمریکا دستور تعطیلی سرکنسولگری جمهوری خلق چین در هیوستون را صادر کردیم.»

در همین حال فاکس نیوز به نقل از شبکه تلویزیونی «کی‌پی‌آر‌سی-تی‌وی» در هیوستون گزارش داد که شامگاه سه‌شنبه مدارکی در حیاط این کنسولگری سوزانده شده است. یک شاهد عینی به این شبکه تلویزیونی گفت: «شما می‌توانستید بوی سوختن کاغذ را حس کنید. اما همه آتش‌نشانان فقط ساختمان را محاصره کرده بودند. آنها نمی‌توانستند وارد شوند.»

شبکه تلویزیونی «کی‌پی‌آر‌سی» به نقل از منابع پلیس گزارش داد، به این کنسولگری دستور داده شده بود که [هم کنسولگری و هم] یک مجتمع، که بسیاری از کارکنان کنسولگری در آن زندگی می‌کنند، باید تا روز جمعه تعطیل شود.

تنش میان چین و آمریکا در ماه ها اخیر، به خصوص پس از شیوع گسترده کرونا در جهان، افزایش یافته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکنون بارها پکن را به عدم اطلاع‌رسانی و گمراه کردن بقیه جهان در مورد چگونگی و زمان شروع همه‌گیری ویروس کرونا، و در نتیجه مرگ صدها هزار نفر، متهم کرده است. سایر مقامات ایالات متحده، از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، نیز از عدم تمایل چین در به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم و کلیدی انتقاد کرده‌اند.

همچنین اقدامات غیرقانونی چین در ارتباط با تعامل اقتصادی با سایر کشورهای جهان، از جمله نقض مالکیت معنوی و جاسوسی فناوری و اقتصادی، تاکنون بارها در عرصه جهانی مشکل‌ساز شده است.

ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، به تازگی طی سخنانی جاه‌طلبی‌های جهانی حزب کمونیست چین را «مهم‌ترین مسئله» برای ایالات متحده و جهان در قرن بیست و یکم خواند و درباره آن هشدار داد. وی گفت که جمهوری خلق چین برای رسیدن به این اهداف خود «طیف گسترده‌ای از تاکتیک‌های چپاولگرانه و اغلب غیرقانونی» شامل دست‌کاری در ارزش پول رایج کشور، سرقت مالکیت معنوی، حملات سایبری، و جاسوسی را به کار می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG