لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

اولین دیدار مجازی رهبران آمریکا و چین احتمالا در اردیبهشت در نشست مجازی تغییرات اقلیمی برگزار می‌شود


Xi Jinping Joe Biden
Xi Jinping Joe Biden

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و شی جین پینگ، رئيس جمهوری چین، ممکن است در تاریخ ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت)، با یکدیگر به طور مجازی دیدار و گفتگو کنند. به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده همزمان با این دیدار مجازی، در واشنگتن میزبان «نشست اقلیمی رهبران جهان» در روز جهانی زمین خواهد بود.

هدف از برگزاری این نشست گفتگو درباره تغییرات اقلیمی است. جو بایدن مسئله تغییرات اقلیمی را یک موضوع مهم در سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا توصیف کرده است.

روز سه شنبه، یک مقام ارشد آمریکایی گفت که رویکرد ایالات متحده در این زمینه همکاری با چین «در جایی که این همکاری به نفع آمریکا باشد، خواهد بود.»

مقامات آمریکایی می گویند چین بزرگترین منتشرکننده کربن در جهان است و باید تلاش های خود برای تحقق هدف کربن خنثی را افزایش دهد. چین مسئول انتشار ۳۰ درصد از کربنی است که وارد هوای جهان می شود و هدف خود برای رسیدن به خنثی سازی انتشار کربن را پیش از سال ۲۰۶۰ اعلام کرده است.

آمریکا دومین منتشر کننده کربن در جهان است و حدود ۱۵ درصد کربن در هوای جهان را منتشر می کند و اعلام کرده است که تا قبل از ۲۰۵۰ به هدف خنثی سازی کربن می رسد.

انتظار می رود اولین دیدار سطح بالای مقامات چین و آمریکا روز پنجشنبه در آلاسکا صورت بگیرد. در آن دیدار، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، با مقامات چینی، از جمله وزیر خارجه آن کشور، دیدار و گفتگو می‌کنند.

روابط چین و آمریکا در زمینه‌های مختلف از جمله تجارت، فناوری ۵جی، حقوق بشر، و امنیت منطقه دچار تنش شده است.

XS
SM
MD
LG