لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

ایالات متحده هشت نفر را به اتهام مشارکت در توطئه حکومت چین برای آزار و اذیت افراد در آمریکا متهم کرد


کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا
کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا

وزارت دادگستری ایالات متحده هشت نفر را متهم کرده است که به نمایندگی از دولت چین فردی را در ایالت نیوجرسی برای بازگشت به چین و محاکمه شدن در آن جا، تحت فشار قرار داده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنابر اعلام مقامات دادگستری آمریکا پنج نفر از این هشت نفر، از جمله یک کارآگاه خصوصی آمریکایی، روز چهارشنبه بازداشت شدند. سه نفر دیگر از این افراد نیز در چین حضور دارند؛ اما در پرونده ای که در دادگاه فدرال بروکلین تشکیل شده است، هر هشت نفر به جرم توطئه برای اقدام به عنوان عامل غیرقانونی چین متهم شده‌اند.

وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرده که متهمان در عملیات دولت چین موسوم به «شکار روباه» شرکت داشته‌اند. مقامات آمریکایی می‌گویند این عملیات اگر چه در ظاهر برای کمک به پکن جهت پیدا کردن افراد فراری خارج از این کشور است، اما هدف واقعی آن ارعاب و اعمال زور جهت ردگیری و شناسایی مخالفان دولت چین است.

جان دمرس، دستیار دادستان کل آمریکا، در یک کنفرانس خبری گفت: «این افراد بدون هماهنگی با دولت ما به خاک ایالات متحده وارد می شوند و افرادی که ادعا شده فراری هستند را ردگیری می‌‌کنند و تحت نظر قرار می‌دهند. آن‌ها از ارعاب و تاکتیک‌های دیگر استفاده می‌کنند تا این افراد را مجبور کنند به چین - جایی که در آن پس از محاکمه‌های نامشروع، قطعا به تحمل زندان یا بدتر از آن محکوم خواهند شد - بازگردند.»

کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، نیز در سخنانی در این رابطه گفت: «اتهامات امروز بازتابی از نمونه دیگری از رفتارهای خلاف قانون مستمر و گسترده چین، و خودداری ما از تحمل آن رفتارها، است.»

وی افزود: «این که چین فکر می‌کند می‌تواند به خاک ما بیاید، عملیات غیرقانونی انجام دهد، و مردم را در اینجا در ایالات متحده وادار به پذیرش خواست خود کند، شرم‌آور است.»

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده اند که متهمان با عدم اطلاع به ایالات متحده كه به عنوان مأمور دولت چین کار می کنند، قانون را نقض كرده‌اند.

دولت آمریکا بارها نسبت به اقدامات فراقانونی و خلاف عرف دیپلماتیک حزب کمونیست چین هشدار داده است. برای نمونه ایالات متحده به تازگی روادید بیش از هزار شهروند چینی را که به دلیل ارتباط با ارتش چین، برای امنیت آمریکا «پر خطر» محسوب می شدند، باطل کرد و آنها را به عنوان افرادى كه براى سرقت مالكيت معنوی در راستای پیشبرد بخش اقتصادی و نظامی چین به ایالات متحده آمده‌اند، معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG