لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

وزیر خارجه آمریکا: دریای جنوبی چین امپراتوری دریانوردی چین نیست


مایک پمپئو
مایک پمپئو

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه چهارم مرداد در توئیتی درباره رویکرد واشنگتن در برابر پکن نوشت: «سیاست ایالات متحده روشن و شفاف است: دریای جنوبی چین امپراتوری دریانوردی چین نیست.»

مایک پمپئو در ادامه این پیام توئیتری نوشت: اگر پکن قانون بین المللی را نقض کند و کشورهای آزاد کاری نکنند، تاریخ نشان می‌دهد که حزب کمونیست چین به سادگی قلمروهای بیشتری را خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: مناقشات دریای چین باید از طریق قوانین بین الملل حل و فصل شود.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه در کالیفرنیا، ضمن تشریح تهدیدهای چین، هشدار داد اگر جهان آزاد برای تغییر چین کمونیست اقدام نکند، چین کمونیست جهان آزاد را تغییر خواهد داد.

وی در چهارمین سخنرانی خود در مورد چین گفت: هدف من تشریح عدم توازن شدیدی است که طی دهه‌ها و به دنبال نقشه‌های سلطه‌طلبانه حزب کمونیست چین در روابط بین دو کشور شکل گرفته است.

مایک پمپئو با بیان این که رویکرد قدیمی «تعامل کورکورانه» با چین شکست خورده و واشنگتن به راهبردی جدیدی در برابر پکن نیاز دارد، تاکید کرد «جهان آزاد باید بر این استبداد نوین چیره شود.»

وی در ادامه سخنرانی خود در کتابخانه ریچارد نیکسون هشدار داد که «اگر جهان آزاد چین کمونیست را تغییر ندهد، چین کمونیست ما را تغییر خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG