لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

دومین سفر بلینکن به بروکسل؛ تنش مرزی اوکراین و روسیه در کانون مذاکرات


حضور وزیر خارجه آمریکا در اجلاس ناتو - فروردین ۱۴۰۰
حضور وزیر خارجه آمریکا در اجلاس ناتو - فروردین ۱۴۰۰

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین و برای سفری دو روزه راهی بروکسل می‌شود تا در مذاکرات با سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده ملحق شود.

فلیپ ریکر، سرپرست اداره کل وزارت خارجه آمریکا در امور کشورهای اروپا و اوراسیا اولویت این سفر را -که دومین سفر اروپایی او ظرف یک ماه اخیر است- هماهنگی درباره آخرین وضعیت در مرز اوکراین و روسیه عنوان کرد.

آقای ریکر در این کنفرانس تلفنی که عصر روز دوشنبه ۲۳ فروردین(به وقت واشینگتن) برگزار شد گفت که آمریکا در کنار همپیمانانش نگران افزایش آرایش نظامی روسیه در امتداد مرزی با اوکراین و شبه جزیره اشغالی کریمه در دریای سیاه است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا با قدردانی از دولت اوکراین در خویشتنداری نسبت به اقدامات تنش‌زای روسیه گفت که در صورت اقدام تهاجمی، روسیه هزینه آن را پرداخت خواهد کرد؛ اما توضیحی درباره این هزینه نداد.

به گفته او، قرار است وزیر خارجه اوکراین روز سه شنبه با حضور در اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو در مورد آخرین وضعیت مرزی توضیحاتی ارائه کند.

به گفته آقای ریکر، آقای بلینکن نیز دیدار دوجانبه‌ای با دمیترو کولبا، همتای اوکراینی‌اش در بروکسل خواهد داشت.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت حضور لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در این اجلاس نشان از اهمیت همراهی با متحدین برای پاسخگویی به چالشهای جهانی در دولت پرزیدنت بایدن است.

آقای ریکر گفت هماهنگی درباره مساله خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان نیز بحث و تبادل نظر خواهد شد.

از سوی دیگر برپایه اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا آقای بلینکن روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو درباره لزوم توقف افزایش آرایش نظامی تهاجمی روسیه در نوار مرزی با اوکراین و شبه جزیره اشغالی کریمه گفت‌وگو کردند.

کشورهای گروه هفت با انتشار بیانیه مشترکی از روسیه خواستند از اقدامات تحریک آمیز و تنش زا در نوار مرزی با اوکراین دست بردارد.

آقای بلینکن هفته اول فروردین نیز به بروکسل سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG