لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

تاکید دوباره آنتونی بلینکن: در صورت اجرای تعهدات از سوی ایران، آمریکا به توافق هسته‌ای برمی‌گردد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، تاکید کرد که چنانچه ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای عمل کند، آمریکا هم به این توافق باز خواهد گشت.

وزیر خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی که متن آن روز دوشنبه ۱۳ بهمن منتشر شد، همچنین هشدار داد که ایران تنها چند ماه دیگر تا زمانی که بتواند مواد کافی برای ساخت یک بمب هسته‌ای تولید کند، فاصله دارد. وی افزود که اگر ایران همچنان به نقض کردن محدودیت‌های توافق هسته‌ای ادامه دهد، ممکن است فقط چند هفته دیگر به آن جا برسد.

وزیر خارجه آمریکا افزود در صورت بازگشت ایران به توافق هسته‌ای برجام که در سال ۲۰۱۵ امضا شد، ایالات متحده هم به آن بازمی‌گردد و پس از آن به همراه متحدان و شرکا روی توافقی «بلندمدت‌‌تر و قوی‌تر» که حاوی دیگر موارد باشد، کار خواهد کرد.

آنتونی بلینکن در پاسخ به این که پرسش که آیا آزادی آمریکایی‌های دستگیر شده در ایران به عنوان یک پیش‌شرط برای گسترده کردن توافق هسته‌ای مقرر می‌شود یا نه، گفت: «فارغ از ... هرگونه توافقی، آن آمریکایی‌ها باید آزاد شوند. ما بر بازگشت آن‌ها به خانه به هر ترتیب ممکن، متمرکز می‌شویم.»

پیش از این و در نخستین کنفرانس خبری وزیر خارجه جدید آمریکا، آقای بلینکن گفته بود در صورت بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، آمریکا نیز اقدام مشابه می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، برگرداند. در پی آن، تهران نیز تعهدات خود در برجام را نقض کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که ۲۰ ژانویه وارد کاخ سفید شد، پیشتر گفته بود در صورتی که تهران کاملا به تعهداتش عمل کند، ایالات متحده به برجام باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG