لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

وزیر خارجه آمریکا در رونمایی از گزارش سالانه حقوق بشر: دولت بایدن حمایت از فعالان حقوق بشر را دو برابر خواهد کرد


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده در مراسم رونمایی از گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه گفت که دولت بایدن تلاش دارد کشورهای ناقض حقوق بشر را به خاطر اقدامات‌شان پاسخگو نگه دارد و حمایت از فعالان مدافع حقوق بشر را افزایش می‌دهد.

آنتونی بلینکن عصر دوشنبه ۱۰ فروردین در نشست خبری در محل وزارت خارجه آمریکا گفت: دولت پرزیدنت بایدن حمایت خود از مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و فعالان صنفی را دوچندان خواهد کرد. آنها کسانی هستند که از حقوق بشر دفاع می‌کنند. وقتی آنها مورد حمله قرار می‌گیرند، به آمریکا می‌نگرند تا بازتاب دهنده صدای شان باشد اما در سالهای اخیر این فعالان، فقط با سکوت آمریکا مواجه شده بودند. پرزیدنت بایدن می‌گوید آمریکا به صحنه بازگشته است. ما آماده‌ایم به این افراد کمک کنیم و دیگر ساکت نخواهیم بود.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ایستادن برای آزادی و کرامت انسان‌ها همردیف با ارزشهای آمریکا است؛ به خاطر اینکه ما برای عدالت و آزادی خودمان به پا خواسته‌ایم. برخی از کشورهای خودکامه می‌گویند شما حق انتقاد از ما را ندارید، چون چالش‌های خودتان را دارید. بله، ما می‌دانیم که در کشورمان مشکلات خودمان از جمله مشکل عدالت و تبعیض نژادی داریم. ما هرگز نگفتیم این مشکلات در کشورمان وجود ندارد و یا آنها را پنهان نکرده‌ایم. ما هیچ وقت مشکلات‌مان را نادیده نمی‌گیریم. ما در روز روشن، با شفافیت و دقت با این مشکلات مواجه می‌شویم. همین ما را از کشورهای خودکامه جدا می‌کند. ما وقتی که اینطور ما با مشکلات داخل خودمان مواجه می‌شویم، به ما مشروعیت می‌دهد که در دیگر کشورها هم خواستار رعایت حقوق بشر شویم.

آقای بلینکن همچین گفت: برخی استدلال می‌کنند که ارزش ندارد ایالات متحده درباره حقوق بشر گزارش بدهد یا فقط درباره برخی کشورها که منافع ما را پیش ببرد، آمریکا باید گزارش بدهد. من معتقدم این افراد،‌ متوجه نکته اصلی نیستند. ایستادن برای دفاع از حقوق بشر به نفع آمریکا است. ما مقابل هرگونه نقض حقوق بشر در کشورهای شریک‌مان و یا کشورهای متخاصم، می‌ایستیم.

این نشست خبری به طور زنده و با ترجمه همزمان به فارسی از تلویزیون، سایت، فیسبوک و یوتیوب صدای آمریکا نیز پخش شد.

وزارت خارجه آمریکا هر سال وضعیت حقوق بشر را در دیگر کشورها در گزارشی سالانه عرضه می‌کند. گزارش امسال چهل و پنجمین گزارش سالانه از حدود ۲۰۰ کشور دنیا است. بخش‌هایی از این گزارش درباره ایران است که صدای آمریکا آن را به طور جداگانه منتشر می‌کند.

XS
SM
MD
LG