لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

با وجود اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه، پرزیدنت بایدن خواهان گفت‌وگو با پوتین شد


جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده
جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده

ساعاتی پس از اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه در روز پنجشنبه ۲۶ فروردین، جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده در یک نطق تلویزیونی از کاخ سفید گفت به دنبال افزایش تنش و درگیری با روسیه نیست و خواستار گفت‌وگو با آن کشور است.

واشینگتن پیشتر در روز پنجشنبه فرمان اخراج ده دیپلمات روسیه را از آمریکا صادر و شش شرکت روسی و ۳۲ شخص حقیقی و حقوقی را به دلیل دخالت در انتخابات آمریکا، فعالیت‌های مخرب سایبری و پخش اطلاعات نادرست، تحت تحریم قرار داد.

پرزیدنت بایدن در نطق تلویزیونی خود که به‌طور مستقیم پخش شد، این تحریم‌ها را «متناسب» دانست و گفت با این حال «ایالات متحده به دنبال آن نیست که به چرخه تنش‌ها و درگیری با روسیه دامن بزند و خواهان روابطی پایدار و قابل پیش‌بینی است.»

وی گفت‌وگوی تلفنی اخیر خود را با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه «بی‌پرده و محترمانه» توصیف کرد و با بیان این که «ایالات متحده و روسیه، دو قدرت بزرگ، مسئولیت زیادی در ثبات جهان دارند،» تاکید کرد که اکنون وقت کاهش تنش است.

رییس جمهوری آمریکا افزود، «مسیر رو به جلو از گفت‌وگو و روند دیپلماتیک می‌گذرد ... و ایالات متحده آماده است به صورت سازنده به سمت آن روند حرکت کند.» پرزیدنت بایدن همچنین بار دیگر تمایل خود را برای دیدار مستقیم با پوتین ابراز کرد.

XS
SM
MD
LG