لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

آنتونی بلینکن، گزینه احتمالی احراز سمت وزیر خارجه آمریکا 


آنتونی بلینکِن، عکس از آرشیو
آنتونی بلینکِن، عکس از آرشیو

انتظار می‌رود جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، روز سه‌شنبه چهارم آذر اولین گروه از افراد پیشنهادی خود برای کابینه دولت آینده آمریکا را معرفی کند.

چندین رسانه آمریکایی و بین‌المللی روز دوشنبه سوم آذر نوشتند آنتونی بلینکِن، که سابقه فعالیت امنیت ملی در سطوح بالا و معاونت وزیر خارجه در دولت پیشین پرزیدنت اوباما و جو بایدن را در کارنامه دارد، احتمالاً گزینه بایدن برای وزارت خارجه خواهد بود.

در این گزارش‌ها همچنین آمده است که جِیک سولیوان (تلفظ آمریکایی: سالِوِن) به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و لیندا توماس گرینفیلد برای بر عهده گرفتن سمت سفیر آمریکا در سازمان ملل در دولت آینده معرفی خواهند شد.

نیویورک‌ تایمز در گزارشی نوشته است که آقایان بلینکِن و سولیوان دوستان خوبی هستند و دیدگاه جهانی مشترکی دارند. هر دو آنها مخالف سیاست «اول آمریکا»، سیاستی که پرزیدنت ترامپ آن را به کار بسته است، هستند و اعتقاد دارند این سیاست، ایالات متحده را منزوی کرده و فرصت‌ها و خلأهای مناسبی را برای استفاده دشمنان آمریکا فراهم آورده است.

آقای بلینکن تیر ماه گذشته طی سخنانی در انستیتو هادسن به تشریح این دیدگاه پرداخته و گفته بود که هیچ‌یک از مشکلات بزرگ کنونی کشور و جهان از جمله تغییرات اقلیمی، همه‌گیری، و اشاعه تسلیحات خطرناک «راه حل یک‌جانبه‌ای ندارند» و حتی «کشوری نیرومند مانند ایالات متحده نیز نمی‌تواند به تنهایی آنها را حل کند.»

روزنامه واشنگتن پست نیز در گزارشی با اشاره به اقدامات احتمالی جو بایدن پس از آغاز به کار، از جمله احیای توافق هسته‌ای ایران و پیوستن دوباره به معاهده اقلیمی پاریس، می‌نویسد که دیدگاه‌های آقای بلینکن در بسیاری از موضوعات دقیقا مشابه نظرات و مواضع جو بایدن است و همین امر در آغاز کار او در دولت آینده بسیار مهم خواهد بود.

به نوشته نیویورک تایمز، آقای سولیوان نیز که نامش در دوران دولت اوباما بر سر زبان‌ها افتاد و حتی در میان جمهوریخواهان محافظه‌کار در کنگره نیز طرفدارانی پیدا کرد، در مذاکرات منجر به توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ نقشی اساسی داشت.

از سوی دیگر جروزالم پست نیز با انتشار مطلبی در این باره نوشته است که یکی از مهمترین موضوعاتی که فراروی وزیر خارجه پیشنهادی دولت آینده آمریکا قرار دارد شیوه برخورد با ایران است. آقای بلینکن مرداد ماه گذشته در مجمع امنیتی آسپن در سخنانی از کارنامه دولت اوباما در مورد توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران دفاع کرد. وی گفت که در صورت انتخاب شدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، اگر ایران بار دیگر مفاد توافق هسته‌ای را کاملاً رعایت و اجرا کند، آمریکا نیز «به دنبال تقویت توافق هسته‌ای و طولانی‌تر و مستحکم‌تر کردن آن خواهد بود.»

شبکه‌های تلویزیونی فاکس‌نیوز و سی‌بی‌اس نیوز هم به اخبار انتصاب آنتونی بلینکن و جیک سولیوان اشاره کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG