لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۱

گزارش نهایی بازرس کل: وزارت خارجه ایالات متحده در فروش سلاح به متحدان آمریکا برای افزایش توان دفاعی در برابر ایران هیچ خطایی مرتکب نشده است


ساختمان وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن
ساختمان وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن

دفتر بازرس کل وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار گزارش نهایی خود در مورد فروش تسلیحات دفاعی به ارزش هشت میلیارد دلار به متحدان آمریکا در خاورمیانه برای افزایش توان دفاعی در برابر ایران، اعلام کرد هیچ‌ خطایی صورت نگرفته و همه مراحل قانونی انجام شده است.

این گزارش نهایی که شامگاه دوشنبه ۲۰ مرداد منتشر شده، می‌گوید این فروش در چارچوب شرایط اضطراری قانون کنترل صادرات تسلیحاتی صورت گرفته و این فروش برای تقویت امنیت در ناحیه خلیج فارس و متحد آمریکا اسرائیل در مقابل افزایش چشمگیر اقدامات خصومت‌آمیز ایران در سال ۲۰۱۹ ضروری بوده است.

گزارش نهایی بازرس کل می‌گوید که قانون کنترل صادرات تسلیحاتی و شرایط اضطراری آن پیش از این از سوی پنج رئیس جمهوری در هفت دولت اخیر آمریکا - از جمله جیمی کارتر، رونالد ریگان، جورج اچ. دبلیو بوش، جورج دبلیو بوش، و پرزیدنت دونالد ترامپ - مورد استفاده قرار گرفته است.

ایالات متحده آمریکا در سایه افزایش اقدامات خصمانه جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب قوانین فروش تسلیحاتی، فروش هشت میلیارد دلار تسلیحات دفاعی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را تصویب کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در خرداد ۹۸ اعلام کرد دولت با استفاده از اختیارات خود، این قرارداد را اجرا می‌کند؛ چرا که تاخیر کنگره در بررسی قراردادها، شرکای آمریکا در منطقه را در شرایط تنش فزاینده با نگرانی روبرو می‌کند.

شماری از اعضای کنگره با توجه به وضعیت بحرانی جنگ یمن و موضوع قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی واشنگتن پست، از فروش این سلاح ها به عربستان و امارات برای ماه‌ها جلوگیری کرده بودند.

XS
SM
MD
LG