لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

آمریکا افغان هایی را که در طول جنگ با واشنگتن همکاری کرده اند از افغانستان خارج می کند


قانونگذاران آمریکا و مقامات دولت افغانستان برای خروج متحدان واشنگتن از افغانستان همکاری می کنند
قانونگذاران آمریکا و مقامات دولت افغانستان برای خروج متحدان واشنگتن از افغانستان همکاری می کنند

همزمان با پيشرفت طرح خروج نيروهاى آمريكا از افغانستان تا پيش از ماه سپتامبر، یک ائتلاف فراحزبى در كنگره ایالات متحده براى خارج كردن افغان هايى كه به دليل همكارى با آمريكا با خطر انتقام جویی طالبان روبرو هستند تلاش می كند.

گروهی از قانونگذاران جمهوریخواه و دمكرات به رهبرى مايكل مک كال، كه برخى از آنها پیشینه نظامى دارند و طی جنگ افغانستان با مترجمين، رانندگان و مهندسين افغان كار كرده اند، در تلاش هستند پيش از خروج سربازان آمريكايى، اين دسته از افغان ها را در برابر حملات انتقام جويانه طالبان رها نكنند و روند كسب ويزاى آمريكا و خروج آنها از افغانستان را تسهیل كنند.

مايكل مک كال، روز چهارشنبه ۲ تیر در كنفرانس خبرى در مقابل كنگره در همين ارتباط گفت ما تعهد اخلاقی در قبال اين دسته از افغان ها داريم كه آنها را پس از ترک آن کشور به حال خود رها نكنيم. آقای مک کال افزود: «فكر می كنم پرزيدنت بايدن، فرمانده كل قوا، با شرايطی روبروست كه تصميم براى خروج نيروها گرفته و ما به اين تصميم احترام می گذاريم، اما ضرورى است كه آماده هرج و مرج پس از این رویداد باشيم. من با وزارت دفاع صحبت كردم و آنها برنامه تخليه براى اين ماموريت دارند، فقط به تصميم فرمانده كل قوا بستگى دارد كه دستور مربوط را صادر كند.»

جن ساكى، سخنگوى كاخ سفيد روز چهارشنبه ۲ تیر در مورد ارایه ويزاى ويژه براى این دسته از شهروندان افغان گفت:« ما در حال پردازش امور مربوط به ويزا و خارج كردن افغان های مورد نظر با سرعت بى سابقه اى هستيم و هم اكنون در حال كار با كنگره هستيم كه روند تخليه را هماهنگ كنيم.»

جيسون كرو، نماينده دمكرات نيز در كنفرانس خبرى موضع فراحزبى كنگره را در اين ارتباط تشریح كرد: «ما هميشه در همه مورد توافق نداريم، اما كسانی كه در اينجا ايستاده اند معتقدند كه اين كار يک ضرورت اخلاقى و به اعتقاد من مساله امنيت ملى است، كه شركاى فعلى و متحدان ما بسيار دقيق آن را نظاره می كنند.»

بيش از ۱۸۰۰ افغان كه با نيروهاى آمريكايى در زمينه هاى مختلف همكارى كرده اند، در انتظار دريافت ويزاى ورود به آمريكا هستند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG