لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

نظرسنجی‌ها: میزان محبوبیت پرزیدنت ترامپ میان رای‌دهندگان جمهوریخواه بیش از هر جمهوریخواه دیگری در ۲۰ سال گذشته است


پرزیدنت دونالد ترامپ و جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا. آرشیو، ۱۲ مارس ۲۰۲۰ و ۵ آوریل ۲۰۲۰
پرزیدنت دونالد ترامپ و جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا. آرشیو، ۱۲ مارس ۲۰۲۰ و ۵ آوریل ۲۰۲۰

بنا بر تحلیلی که توسط سی‌ان‌ان منتشر شده است، دست کم سه نظرسنجی سراسری که این هفته انجام شد تایید می‌کنند که پرزیدنت ترامپ همچنان از حمایت بسیار نیرومند پایگاه سیاسی خود برخوردار است.

خبرگزاری سی‌ان‌ان بنا بر نتایج سه نظرسنجی سراسری انجام شده توسط ان‌بی‌سی نیوز/ وال‌استریت جورنال، اِی‌بی‌سی نیوز/واشنگتن پست، و دانشگاه مان ماوث، نوشت:«در حال حاضر میزان محبوبیت[پرزیدنت] ترامپ میان رای‌دهندگان جمهوریخواه بیش از هر جمهوریخواه دیگری از دست کم سال ۲۰۰۰ تاکنون است.»

هر سه این نظرسنجی‌ها نشان‌دهنده پیشتازی چشمگیر پرزیدنت ترامپ در میان جمهوریخواهان است: ۹۴درصد در برابر ۴ درصد برای بایدن (اِی‌بی‌سی نیوز/واشنگتن پست)؛ ۹۳ درصد در برابر ۵ درصد برای بایدن(مان ماوث)؛ و ۹۲ درصد در برابر ۴ درصد برای بایدن (ان‌بی‌سی نیوز/ وال‌استریت جورنال)

سی‌ان‌ان با اشاره به این که از سال ۲۰۰۰ تاکنون هرگز هیچ‌یک از جمهوریخواهان در این مرحله از پشتیبانی بیش از ۹۱ درصد رای‌دهندگان جمهوریخواه در نظرسنجی اِی‌بی‌سی نیوز/واشنگتن پست برخوردار نبوده‌اند، می‌افزاید که متوسط حمایت رای‌دهندگان جمهوریخواه از جمهوریخواهان ۸۴ درصد بوده است.

در ادامه تحلیل سی‌ان‌ان آمده است: «[پرزیدنت] ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خود نمایش روشنی از جلب رضایت پایگاه جمهوریخواهان را ایفا کرد و این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که این تلاش او آشکارا نتیجه‌بخش بوده است. به رغم آن که آمار و ارقام [میزان محبوبیت] او به طور کلی کاهش داشته است، اماپایگاه حامیانش او را تنها نگذاشته است.»

از سوى ديگر بنا به گزارش بخش انگليسى صداى امريكا سی‌ان‌ان در يك نظرسنجی که دوشنبه منتشر کرد، مى گويد که میزان نارضایتی از نحوه ریاست‌جمهوری پرزیدنت ترامپ ۵۷ درصد ومیزان رضایت از آن ۳۸ درصد است. بر مبنای این نظرسنجی، پنج ماه مانده به انتخابات سوم نوامبر، احتمال شکست پرزیدنت ترامپ از جو بایدن ۵۵ درصد و احتمال پیروزی رئیس‌جمهوری بر رقیبش ۴۱ درصد است.

پرزیدنت ترامپ در یک توییت نظرسنجی «سی ان ان» را «به همان میزان گزارشگری‌شان جعلی» توصیف کرد.

روز چهارشنبه روزنامه هیل گزارش داد که کمپین انتخاباتی پرزیدنت ترامپ نامه‌ای رسمی به جف زوکر، رئیس سی‌ان‌ان ارسال کرده و خواستار آن شده که سی‌ان‌ان نظرسنجی‌اش مبنی بر عقب بودن ۱۴ درصدی پرزیدنت ترامپ از جو بایدن را پس بگیرد.

در نامه امضا شده توسط جنا الیس مشاور ارشد حقوقی و مایکل گلسنر مدیر ارشد عملیاتی ستاد انتخاباتی ۲۰۲۰ دونالد ترامپ آمده است «این یک کار نمایشی و یک نظرسنجی ساختگی برای سرکوب رأی‌دهنده، فرو نشاندن ضرب‌آهنگ کنونی و اشتیاق به پرزیدنت است و در کل یک دید اشتباه در مورد حمایت واقعی از رئیس جمهوری در سراسر آمریکا ارائه می‌دهد.»

این نامه، که انتقادهای جان مک‌لافلن ناظر انتخاباتی ترامپ نیز در آن نقل شده است، همچنین خواستار «تکذیب کامل، منصفانه و آشکار، عذرخواهی، و توضیح برای اصلاح نتیجه‌گیری‌های گمراه کننده آن» است، و ادعا می‌کند که نظرخواهی «برای گمراه کردن رأی دهندگان آمریکایی از طریق پرسش‌های جهت‌دار و مثال‌های انحرافی طراحی شده است.»

به گزارش نشریه هیل، درخواست ستاد انتخاباتی ترامپ روز چهارشنبه توسط مت دورنیک سخنگوی سی ان ان و دیوید ویجیلنت مشاور حقوقی این شبکه خبری رد شد. دورنیک در بیانیه‌ای گفت «ما پای نظرسنجی خود می‌ایستیم.»

XS
SM
MD
LG