لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۶

پرزیدنت ترامپ می‌گوید سخنرانی پذیرش نامزدی حزب جمهوریخواه را احتمالا در کاخ سفید یا گتیزبرگ ایراد می‌کند


پرزیدنت دونالد ترامپ در گتیزبرگ در پنسیلوانیا. آرشیو ۲۲ اکتبر ۲۰۱۶
پرزیدنت دونالد ترامپ در گتیزبرگ در پنسیلوانیا. آرشیو ۲۲ اکتبر ۲۰۱۶

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ پرزیدنت دونالد ترامپ اعلام کرد که سخنرانی پذیرش نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را احتمالا در «کاخ سفید» در واشنگتن، یا ۱۱۵ کیلومتر آنسوتر در میدان نبرد «جنگ داخلی» آمریکا در «گتیزبرگ» در ایالت پنسیلوانیا، ایراد خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسش خبرنگاری در باره علت در نظر گرفتن «گتیزبرگ»، که پرزیدنت ترامپ گفته بود چند بار از آن جا دیدن کرده است، اظهار داشت: «آن، تاریخ است. در واقع برای من خارق‌العاده است. آن جا مکانی بسیار مهم در تاریخ ما بوده و هست.»

دونالد ترامپ افزود که «کاخ سفید» از نظر امنیتی مکان کم دردسرتری است.

پرزیدنت ترامپ بدون اشاره به این که آیا سخنرانی او شنوندگانی در محل خواهد داشت یا نه، گفت که «در هر دو مکان اتاق های فراوانی در دسترس است.»

به گفته پرزیدنت ترامپ مکان‌های دیگری هم در دست بررسی است.

این سخنرانی ۲۷ اوت ایراد خواهد شد. ابتدا قرار بود سخنرانی دونالد ترامپ برای پذیرش نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری در شهر شارلوت در ایالت کارولینای شمالی انجام شود. مدتی بعد به شهر جکسنویل در ایالت فلوریدا انتقال پیدا کرد. اما هر دو شهر برای برگزاری چنین رویداد بزرگ سیاسی با محدودیت‌های ناشی از همه گیری ویروس کرونا روبرو هستند.

دموکرات‌ها هم برنامه مجمع ملی شان در هفته آینده در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین را بسیار محدود کردند. جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، اعلام کرد سخنرانی خود را نه در میلواکی که در «دِلِور»، ایالت محل سکونتش، ایراد خواهد کرد.

گتیزبرگ، پارک ملی در ایالت پنسیلوانیا، محل پیروزی قاطع ایالت های شمالی آمریکا در ژوئیه ۱۸۶۳ است که به حمله دوم و بلندپروازانه ژنرال رابرت ای لی به ایالت‌های شمالی طی جنگ داخلی پایان داد. جنگ داخلی بر سر حقوق ایالت‌ها درباره برده‌داری در ایالت متحده بود.

چهار ماه پس از آن نبرد، پرزیدنت ابراهام لینکلن سخنرانی موسوم به «خطابه گتیزبرگ» را ایراد کرد که یکی از بهترین سخنرانی‌ها در تاریخ ایالات متحده محسوب می شود. لینکلن گفت، سربازانی که آن جا جان باختند به حفظ آزادی آمریکا کمک کردند.

گفتنی است که «قانون هچ» در آمریکا فعالیت سیاسی را برای کارمندان دولت محدود می‌کند و از این رو سخنرانی در کاخ سفید با چالش‌هایی روبرو خواهد بود.

بعضی مقام‌های منتصب سیاسی اجازه فعالیت‌های محدود سیاسی را هنگام انجام وظیفه در کاخ سفید دارند، اما احزاب سیاسی باید تمام هزینه‌های چنین فعالیت‌هایی را به دولت فدرال پرداخت کنند.

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در سال ۱۹۷۹، هنگامی که ۵۰ آمریکایی در ایران گروگان گرفته شده بودند، تصمیم گرفت شرکت مجدد خود در انتخابات ریاست جمهوری را در یکی از اتاق‌های کاخ سفید اعلام کند. ستاد انتخاباتی او همچنین از دفتر کار رئیس جمهوری برای تبلیغات انتخاباتی استفاده کرد؛ اما در نهایت کارتر دموکرات از رونالد ریگان جمهوریخواه شکست خورد.

XS
SM
MD
LG