لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

پرزیدنت ترامپ سوزان بی آنتونی، رهبر جنبش حق رای زنان آمریکا را مشمول عفو کرد


 سوزان بی آنتونی، رهبر جنبش حق رای زنان، در کنار نامه دستنویس خودش به تاریخ ۱۸۹۸ در نمایشگاهی در «موزه آزادی دستنوشته های کارپلس» در شهر بوفالو در ایالت نیویورک.
سوزان بی آنتونی، رهبر جنبش حق رای زنان، در کنار نامه دستنویس خودش به تاریخ ۱۸۹۸ در نمایشگاهی در «موزه آزادی دستنوشته های کارپلس» در شهر بوفالو در ایالت نیویورک.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ پرزیدنت دونالد ترامپ سوزان بی آنتونی، رهبر جنبش حق رای زنان در ایالات متحده، را که در سال ۱۸۷۲ میلادی به دلیل شرکت غیرقانونی در انتخابات محکوم شده بود، مورد عفو قرار داد.

رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه، در مراسم گرامیداشت صدمین سالروز تصویب «متمم نوزدهم قانون اساسی ایالات متحده» که به زنان آمریکا حق رای داد، گفت یک «عفو تمام و کمال» را برای خانم آنتونی امضاء می کند.

سوزان بی آنتونی یکی از کنشگران پیشتاز در جنبش حق رای زنان آمریکا بود. او سال ۱۸۷۲ برای اولین بار در «راچستر»، شهر خودش، در ایالت نیویورک رای داد و در نتیجه بازداشت، محاکمه و به رای دادن غیرقانونی محکوم شد. آنتونی هرگز ۱۰۰ دلار جریمه تعیین شده را که معادل ۲۰۰۰ دلار امروز بود پرداخت نکرد.

پرزیدنت ترامپ از زنان شاخص ایستاده در ردیف پشت خود پرسید: «او هرگز مورد عفو قرار نگرفت، این را می دانستید؟ او هرگز مورد عفو قرار نگرفت، چرا این همه طول کشید؟»

رئیس جمهوری آمریکا یادآوری کرد که خانم آنتونی کمک کرد زنان معترض به نابرابری ها مورد عفو قرار بگیرند، اما هرگز برای خودش چنین نکرد.

سوزان بی آنتونی، شش سال پس از محکومیت اش، به همراه الیزابت کِیدی استنتون، رهبر جنبش حق رای زنان، برای ارائه یک متمم به کنگره ایالات متحده با هدف اعطای حق رای به زنان تلاش کرد. وقتی متمم نوزدهم قانون اساسی ایالات متحده در ۱۸ اوت ۱۹۲۰ تصویب شد، عموم مردم از آن به عنوان متمم سوزان بی آنتونی اسم می بردند.

XS
SM
MD
LG