لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

فرآیند انتقال قدرت در آمریکا چه مراحلی دارد و چگونه انجام می‌شود


کاخ سفید نماد دموکراسی و جایی است که انتقال صلح‌آمیز قدرت از یک رئیس جمهور به دیگری در آن رخ می‌دهد
کاخ سفید نماد دموکراسی و جایی است که انتقال صلح‌آمیز قدرت از یک رئیس جمهور به دیگری در آن رخ می‌دهد

با گذشت ده روز از برگزاری انتخابات آمریکا، هنوز فرآیند انتقال قدرت به تیم رئیس جمهوری منتخب آغاز نشده است. شمارش آرا همچنان ادامه دارد و پرزیدنت دونالد ترامپ نسبت به نتایج اعلام شده معترض است و می‌گوید که از مجراهای قانونی وارد عمل می‌شود. ایالت‌های آمریکا تا هشتم دسامبر فرصت دارند که اختلافات انتخاباتی، از جمله بازشماری آرا و دادگاه‌های مربوط به آن، را حل و فصل کنند.

تأیید اعتبار و منابع فرآیند انتقال، تا زمان مشخص شدن برنده نهایی انتخابات ریاست جمهوری بر عهده اداره خدمات عمومی آمریکا است.

کارشناسان سیاسی هشدار داده‌اند که آغاز روند انتقالی برای تضمین انتقال منظم قدرت بسیار حیاتی است. در این جا نگاهی داریم به این که روند انتقال قدرت در آمریکا چیست و چگونه انجام می‌شود.

فرآیند انتقال قدرت در آمریکا چطور آغاز شد؟

همه چیز از کارزار انتخاباتی سال ۱۸۰۰ آغاز شد.

روزنامه‌های فدرالیست، گروه دیگر را که حامی انقلاب فرانسه بودند به عنوان رادیکال های خطرناک معرفی می‌کردند و جمهوری‌خواهان دموکرات، فدرالیست‌ها را به تلاش برای ایجاد دوباره سلطنت متهم می‌کردند.

اما به رغم اختلافات سیاسی، دو طرف برای یکدیگر احترام قائل بودند.

سرانجام در نخستین ساعات بامداد ۴ مارس ۱۸۰۱، جان آدامز، دومین رئیس جمهوری آمریکا، بی سر و صدا واشنگتن را ترک کرد. او در مراسم تحلیف که همان روز برای توماس جفرسون، دوست دیروز و رقیب سیاسی امروزش برگزار شده بود، شرکت نکرد.

از آن زمان تاکنون، بازنده هر انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ آمریکا، به رغم هرگونه اختلافات سیاسی، با خواست خود و در صلح و آرامش قدرت را به برنده تحویل می‌دهد.

روند انتقال قدرت در آمریکا به چه صورت است؟

این انتقال، آغاز کار پیچیده رئیس جمهوری منتخب است که اداره دولت فدرال را بر عهده می‌گیرد. در این دوران، رئیس جمهوری منتخب معمولا بر روی گزینش کارمندان کاخ سفید، که اداره آنها بر عهده رئیس کارکنان کاخ سفید است و همچنین تعیین پست های مهم کابینه تمرکز می کند.

یک رئیس جمهوری حدود ۴ هزار نفر را به سمت‌های مختلف در دولت منصوب می کند که بیش از یک چهارم آنها به تأیید سنا احتیاج دارند.

این افراد به نظارت بر بیش از ۲ میلیون کارمند غیرنظامی و ۱.۴ میلیون پرسنل ارتش کمک می کنند. این، بخشی از دیوان‌سالاری فدرال است که بودجه سالانه‌ای بیش از ۴.۵ هزار میلیارد دلار به آن اختصاص دارد.

علاوه بر پر کردن سمت‌ها، مسئولان این دوره گذار بررسی می‌کنند تا ببینند که رئیس‌جمهوری جدید چگونه می‌تواند به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند. آنها همچنین این موضوع را که چه اقداماتی می‌تواند به سرعت انجام شود، بررسی می‌کنند. افزون بر این، آنها برای آگاهی یافتن از نیازهای سیاست‌گذاری و نیروی کار اداره‌های فدرال را تحت نظر قرار می‌دهند. اغلب افرادی که قرار است سمت‌های جدید را بر عهده بگیرند، کسانی را که در دولت کنونی این سمت‌ها را بر عهده دارند از نزدیک دنبال می‌کنند تا تحویل گرفتن مسئولیت آماده شوند.

روند انتقال قدرت چه زمان آغاز می‌شود؟

برنامه ریزی برای انتقال می تواند به صورت غیررسمی در هر زمان آغاز شود. اما این روند رسما پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات آغاز می شود. قانون انتقال ریاست جمهوری که در سال ۱۹۶۳ تصویب شد به اداره خدمات عمومی آمریکا اجازه می دهد دفاتر و تجهیزات اداری را در اختیار تیم رئیس جمهوری منتخب قرار دهد. دولت همچنین در این دوره پیشینه افراد را بررسی می‌کند.

مدیران انتقال قدرت، کارمندان ارشدی هستند که منصوبان سیاسی محسوب نمی‌شوند.

انتقال قدرت چقدر طول می‌کشد؟

این انتقال از انتخابات در اوایل ماه نوامبر تا روز تحلیف در بیستم ماه ژانویه - یعنی حدود ۱۱ هفته - طول می‌کشد.

با این حال اگر نتیجه انتخابات به سرعت مشخص نشود، انتقال می تواند کوتاه‌تر شود.

در سال ۲۰۰۰، یک دعوای حقوقی بین ال گور دموکرات و جورج دبلیو بوش جمهوری‌خواه درگرفت که باعث شد این دوره زمانی به نصف زمان معمول کاهش پیدا کند. در آن انتخابات سرانجام جرج بوش برنده شد. اما پیروزی بوش تا پنج هفته پس از انتخابات اعلام نشد و دوره انتقال به ۳۹ روز کاهش یافت.

بودجه انتقال قدرت از کجا تأمین می‌شود؟

هزینه‌های انتقال قدرت هم از بودجه فدرال و هم از بودجه خصوصی تأمین می‌شوند.

سرپرست اداره خدمات عمومی آمریکا این اختیار قانونی را دارد که بیش از ۶ میلیون دلار از بودجه فدرال را در اختیار تیم انتقال جو بایدن بگذارد.

به گزارش نیویورک تایمز، بایدن حداقل ۷ میلیون دلار کمک شخصی نیز برای پیشبرد روند انتقالی خود نیز جمع کرده است. کمیسیون انتخابات فدرال به اهداء‌کننده‌های‌ خصوصی و یا سازمان‌ها اجازه می دهد تا سقف ۵ هزار دلار به انتقال قدرت یک نامزد ریاست جمهوری کمک کنند. این مبلغ باید به صورت عمومی اعلام شود.

XS
SM
MD
LG