لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

نتایج مطالعه روی بیماری مرموز در سفارتخانه‌های آمریکا در سراسر جهان منتشر شد


پرچم آمریکا در محل سفارت ایالات متحده در شهر هاوانا، کوبا (عکس از آرشیو)
پرچم آمریکا در محل سفارت ایالات متحده در شهر هاوانا، کوبا (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بنا بر گزارشی که توسط دولت ایالات متحده آمریکا منتشر شده است، «انرژی فرکانس رادیویی هدایت‌شده و پالسی» دلیل احتمالی بیماری مرموزی است که دیپلمات‌های آمریکایی و خانواده‌های آنها را در سفارتخانه‌های آمریکا در سراسر جهان مبتلا ساخته است.

در این گزارش که روز شنبه منتشر شد، یک هیئت بررسی‌کننده از «آکادمی ملی علوم، مهندسی، و پزشکی آمریکا» که این مطالعه را انجام داده است، می گوید فرکانس رادیویی پالسی «قابل‌قبول‌ترین مکانیسم» برای این آسیب‌ها است.

خبر این بیماری عجیب اولین بار در سال ۲۰۱۶ از سفارت آمریکا در کوبا منتشر شد. این بیماری که «سندرم هاوانا» نام گرفته است، بعدها در سفارتخانه آمریکا در چین، و سایر سفارتخانه های آمریکا در سراسر جهان گزارش شد.

به گفته هیئت بررسی، این بیماری شامل طیف گسترده‌ای از علایم مثل «تصور شنیدن صداهای بسیار بلند، گوش‌درد، احساس فشار زیاد یا ارتعاش در ناحیه سر، سرگیجه، مشکلات بینایی، و مشکلات شناختی» است. هنوز هم بسیاری از افراد این علایم یا مشکلات دیگر را تجربه می‌کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا، روز شنبه ۱۵ آذر در بیانیه‌ای اظهار داشت: «ما خوشحالیم که این گزارش اکنون منتشر شده است و می‌تواند به تجزیه و تحلیل‌ها و داده‌های موجود - داده‌هایی که می‌توانند در نتیجه‌گیری نهایی در مورد آن چه رخ داده مفید باشند - بیافزاید.»

این مطالعه به این که چه کسی مسئول این حملات است اشاره‌ای نکرده و این موضوع هنوز یک معما باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG