لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

سنای آمریکا برای لغو مجوز اختیارات جنگی اقدام می‌کند


نمای گنبدی ساختمان کنگره آمریکا از میان لاله‌ها در واشنگتن دی سی. آرشیو
نمای گنبدی ساختمان کنگره آمریکا از میان لاله‌ها در واشنگتن دی سی. آرشیو

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ مرداد در مورد لغو مجوز اختیارات جنگی ۲۰۰۲ و ۱۹۹۱ اقدام می‌کند. برخی از سناتورهای جمهوریخواه ابراز نگرانی کرده‌اند که لغو این مجوز می‌تواند پیامی اشتباه را به دشمنان آمریکا، از جمله جمهوری اسلامی، بفرستد.

نوزده سال پس از تصویب مجوز دخالت نظامی آمریکا در عراق توسط کنگره، ‌باب منندز، رییس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا، روز سه شنبه در جلسه استماع این کمیته گفت، مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه عراق پایان یافته است.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه، نیز روز سه شنبه گفت دولت بایدن از لغو مجوز ۲۰۰۲ حمایت می‌کند. وی افزود: «واقعیت این است که مجوز ۲۰۰۲ دیگر برای حفاظت از مردم آمریکا در برابر تروریسم، پاسخ به حملات علیه کارکنان یا تاسیسات ما، و یا اطمینان یافتن از امنیت مردم ما ضروری نیست. رییس جمهوری ابزار دیگری برای دستیابی به این اهداف در اختیار دارد.»

اما برخی از سناتورها با لغو این مجوز مخالف هستند.

جیمز ریش، سناتور ارشد جمهوریخواه، نسبت به پیام اشتباهی که ممکن است همزمانی لغو این مجوز و کاهش نیروهای آمریکا در سراسر خاورمیانه برای دیگران - از جمله متحدان ایالات متحده و نیز برای دیگران، از جمله ایران - بفرستد،‌ ابراز نگرانی کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است ماموریت رزمی ایالات متحده در عراق تا پایان سال جاری میلادی به پایان می‌رسد و همچنین نیروهای آمریکا را پس از ۲۰ سال از افغانستان خارج می‌کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG